2012-11-20 (09:20) | Amerika [1]
- 16 dolarů za hamburger a stále bez zisku ?

Amtrak – americká státní železniční přepravní společnost, prodává svým zákazníkům hamburgery po 9,50 dolarů za kus. To je tedy řádně drahý hamburger! No i při této ceně je Amtrak na tem stále ve ztrátě. V konečném důsledku zaplatí daňový poplatník 16 dolarů za každý hamburger, který mu Amtrak prodá.

Za poslední dekádu vyprodukovalo stravovací oddělení Amtrak ztrátu více než 800 milionů amerických dolarů. Ztráta je způsobena primárně náklady na cenu práce, no krádeže zaměstnanců a plýtvání sehrává také určitou roli. Jak si může tato společnost dovolit být ve ztrátě ve stovkách milionů dolarů při podávání jídel? Ve skutečnosti nemůže. Tato obrovská tíha zůstává nakonec na bedrech amerického daňového poplatníka, který to celé zaplatí.

Vysoká neefektivita a plýtvání Amtrak by nedokázali v soukromém sektoru přežít. V soukromém sektoru se firmy řídí ziskem a ztrátami. Pokud zákazníkům nabízejí hodnotné produkty a služby a se zdroji manipulují rozumně, pak jsou v zisku, což jim umožňuje dále podnikat a rozvíjet se. Pokud však firmy svým zákazníkům nenabízejí hodnotné produkty a služby, přičemž ještě i plýtvají zdroji, pak jsou ve ztrátě. V případě, že tyto ztráty přetrvávají déle, mohou eventuálně přestat na trhu i existovat.

Samozřejmě že státní podniky nečelí takovým hrozbám. Vezměme si například americkou poštu. US Postal Service, která generuje ztrátu 57 milionů dolarů každý den (!) – A celkově 11 miliard dolarů zatím v tomto roce. Navzdory těmto obrovským ztrátám je USPS schopná dále fungovat. Jak je to možné? Díky podpoře daňového poplatníka.

No existuje i lepší způsob, jak poskytovat produkty a služby, aniž lidé ztráceli peníze a plýtvali zdroji – privatizací. Změnou státních firem na soukromé podniky se může zabezpečit zvýšená kvalita a snížení nákladů – od kaváren až po celá města.

Ukázkový příklad v kávě?

Dlouhá léta provozoval stát v budovách senátu malé kavárny „Cups“. Káva v nich byla hrozná a proto měli i málo zákazníků. Z toho důvodu nebylo překvapením, že tyto podniky byly soustavně ve ztrátě.

Avšak v roce 2001 byly kavárny „Cups“ privatizovány manželským párem Kathy a Charliem Chungovcami, kteří je přebrali na leasing. V krátké době je doslova obrátili vzhůru nohama. Díky jejich usilovné práci a dlouhým hodinám tvrdé dřiny, dokázali Chungovci vést ziskový podnik tam, kde to dříve stát nedokázal [2] .

Zákon džungle

Severní Karolína zvažuje privatizována státní ZOO [3] . V současnosti si ZOO vydělá jen na třetinu svých provozních nákladů, přičemž je odkázána na dotace ve výši 10 milionů dolarů ročně. Plánem je změnit ZOO na soukromou instituci, která vymění dotace od daňových poplatníků za peníze ze vstupného, ​​soukromé dotace a další zdroje nevládního financování.

Stejně i další města, včetně Tulsa, Oklahomy, Grand Rapidu, Michiganu, Santa Any, Californie a Los Angeles uvažují o privatizaci ZOO. S hrozbou, že budou muset celou ZOO zavřít, Los Angeles přesto doufá, že privatizace jim ušetří příštích pět let více než 20 milionů dolarů.

Soukromě provozované cesty

Další oblast ve které se města a státy obracejí na soukromý sektor je provoz cest. V této oblasti vede California. V roce 1995 navzdory mnoha námitkám státních byrokratů soukromá společnost rozšířila část dálnice 91 o dva nové pruhy, zvýšila poplatky při vysoké zátěži a ukázala tak světu efektivitu systému zpoplatnění dopravní špičky [4] .

V Paříži se těší podobně úspěšnému příběhu, díky vybudování soukromé mýtné silnice a tunelů, které zrychlují dopravu pod notoricky přetížené centrum hlavního města. Privatizace přinesla win-win výsledek: Soukromá společnost získává z poplatků provozováním mýtné silnice a řidiči se dostanou k cíli za 10, namísto 45 minut.

městské a privatizovány

Město Sandy Springs v Georgii udělalo v roce 2005 radikální krok – samy sebe privatizovalo. Všechny veřejné služby, kromě policie a hasiče.

Výsledek? Sandy Springs má vyrovnaný rozpočet. Zatímco mnoho americká města bojují s nákladními penzijními a ostatními závazky, Sandy Springs nemá žádné dlouhodobé závazky a kromě toho má k dispozici rezervu 21 milionů dolarů.

Je všeobecně akceptované, že stát musí poskytovat alespoň některá základní služby na ochranu našich práv. Přesto, mnoho jeho funkcí v ekonomice je nejlepší provozovaných soukromými společnostmi. Uvedené příklady jasně dokazují sílu privatizace – jen si představte, Čo by to udělalo s cenou hamburgerů od Amtrkdyž.

Zdroj: Economicfreedem.org [5]

Martin Bulák
Share / Bookmark pošli na vybrali.sme.sk Facebook [6]
V případě, že chcete přispět na chod dolezite.sk můžete tak učinit zasláním jakéhokoliv finančního příspěvku na účet 420 208 3850/8360 mBank , variabilní symbol: 4444. Do účelu platby můžete uvést Vaše jméno, které bude zveřejněno s poděkováním. Vybrané finanční prostředky budou použity na zkvalitňování a chod dolezite.sk. V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat na dulezite zavináč dolezite.sk

Napište nám. Pošlete nám email s Vaším dotazem, návrhem nebo připomínkou na adresu dulezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článek je důležitý nebo zajímavý? Pošlete ho přes e-mail [7] nebo jej ukažte přátelům na Facebooku [8] . Rozšiřujte informace, nato jsou přece tady!

mms. xylytife07 [9] | ip: 92.41.1.1 [ 10] | 2012-11-20 (12:45)
Pravděpodobně americke media začínají svých občanů připravovat na masové privatizovaných …

zdravyrozum. gydujudi50 [11] | ip: 188.120.2 | 2012-11-20 (12:52)
Vsetko je o lidech. Nic není černé nebo bílé. Proto ani privatizace není lékem.
A už vůbec ne ta slovenska, když se prodá slovensky statný podnik jinemu státnímu podniku.
[12]

Lupask. sodokise87 [13] | ip: 147.175.6 [ 14] | 2012-11-20 (13:08)
Čo se stalo že nejsou pod článkem žádné nenávisti komentare kritizující kapitalistických vykořisťovatelů?

ANONYM. sipyrige36 [15] | ip: 195.80.16 | 2012-11-20 (13:27)
privatizace může být dobrá jen v některých případech.
Čo kdyby například ti chungovci koupili tu sít kaváren jen na to, aby preprali peníze z drog a nechali to zkrachovat.
nebo by to koupil jiný vlastník v holandskaj dražbě a la Mikloš, a nechal zkrachovat, aby odstranil konkurenci své síti s podobným obchodním zaměřením. tak jako německý nordzucker rozdrbal kromě teplanského, ostatní cukrovary na slovensku.
a také je to o možnosti svobodného výběru, ne že privatizuje např. zdravotní pojišťovnu (penta) a pak zákonem nařídí pojistit se v některé zprivatizované pojišťovně.

nebo zprivatizovat silniční mýtné přepravcem po koupeni dopravního inspekterátu zařídím zákazy průjezdu přes alternativní cesty, nebo ani jiná alternativní cesta neexistuje.
a další věcí jsou kartely soukromých společností. všichni se tváří, že to neexistuje. a přitem je to velmi běžné, ale utajované a těžko dokazuje. a tehdy snad až na drobnosti zákazník stejně nemá na výběr.

pokud se vyskytne taková možnost soukromému vlastníkovi, bude to tunel (rozpočet) stejně, a zdierat zákazníka, jako by to bylo státní.

[16]

svakoragan. nojefyny51 [17] | ip: 195.91.19 [ 18] | 2012-11-20 (17:04)
Je jedno jestli je podnik soukromý nebo statný. Dosaďte tych pájecí Čo je do státních dávají strany a uvidíte jak by to krachlo. Kdo tvrdí že statný znamena ztrátový je součinu na dlouhodobé léčení. Pouze politika a neschopně vedení je vzdy problémem.

jurosp. jifypoki41 [19] | ip: 178.40.80 [ 20] | 2012-11-20 (19:40)
U nas to funguje naopkdyž. Privatizovat se ziskových podniky a az následně se dostávají do ztráty 🙂

TNT1973. hamuqeno04 [21] | ip: 217.145.1 [ 22] | 2012-11-20 (20:23)
je to hlupost.ak mě soukromý sektor neschopně vedení tak je v strate.ak ma neschopně vedení statný podnik , tak jistě je ve ztrátě.
třeba do statniho podniku dosadit schopne vedení ai tam se udělají poriadky.a stare neschopně vedení zavřít nepodmíněné na par let
aby si své nepravém získané odměny a výplaty odrobili
vsade třeba pouze silně a schopně vedení, které si svou funkci obhájit a ne se pouze přiživují u koryta

ANONYM. sipyrige36 [23] | ip: 200.88.11 | 2012-11-20 (22:22)
khu.rva fix, toto jsou ale jen Čo.Čo.ti, tito diverzanti z méně státu. tomuto bulákovi bych strčil do rukou krumpáč nebo lopatu a davaj ho do roboty. a ještě jednoho drába nad něj, at se chlapec nepoflakuje. Čo.Čo.tino jeden zabržděný.

bude jsme vypisovat, překládat a vkládat takového pit.choviny. už i na té Profláknutý wikipedii píší, proč Amtrak existuje ( http://dolezite.sk/forum/?n=ANONYM%20.%20sipyrige36 [25] ). je všeobecně známo, že soukromý sektor to nezvládl, tak železnice prostě odkopl. ale tento Čo.Čo.tino bulák, sem bude vkládat takové priy.ebaté americké pit.choviny. debilita.

a druhou věcí je, že se na Amtrak a americkém daňovém nešťastníkovi, někdo pořádně přiživuje. něco mi namlouvá, že to bude privátní osoba.

avšak tito tupí priy.ebatí libertariáni budou vypisovat, jaký je jen stát neschopný. khu.rva fix.

[24]

diskusia / forum Přidej příspěvek do fóra
Prosím diskutujících, aby nepoužívali vulgarismy a dodržovali kulturu diskuse . Děkuji. (Admin)

F. a 60.

Přihlásit

Registrovat

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.

-obcemi 15 států požadují vystoupení ze Spojených států amerických 2012-11-14 ( 09:10) | Amerika
V sobotu 10.11.2012 požádali obcemi 15 amerických Stát Obamovu administrativu, at jim dovolí vystoupení z Unie amerických států, aby si mohli vytvořit svůj vlastní vládu. Státy v teto akci právě nyní zapojeny Jsou [26] [27]
-USA: 3 miliony úmrtí z Lek na předpis za 27 let 2012-11 -09 (12:12) | Amerika
behem Posledních 27 let – coz je kompletní časový rámec, ve kterém Jsou k dispozici data – zde bylo 0 (nula) úmrtí v důsledků vitaminu a více než 3 miliony úmrtí souvisejících s užíváním Lek na lékařský předpis. A za minulých 54 let zde bylo jen 11 úmrtí údaje se pojících s vitamíny, z nichž u žádného nebyl poskytnout žádný podstatný důkaz spojující vitamíny s příčinou smrti. Zpráva přichází po Nejnovější statistické analýze, kterého zjistila, že úmrtí z farmaceutických drog nyní převýšila počet úmrtí při dopravních nehodách v USA. [28] [29]
-Jaký je život 46 milionu Americaně odkázaných na potravinových lístcích? 2012-11 – 09 (12:11) | Amerika
Na potravinových lístcích v USA je závislých přes 46 milionu Americaně, což představuje historické maximum (údaj z června 2012). Jelikož je trvalá vysoká nezaměstnanost, ekonomové odhadují, že v nadcházejících měsících se situace příliš nezlepší. [30] [31]
-Amerika bude pokračovat v 2012-11-07 (09 : 17) | Amerika
Amerika se přece jen rozhodla, že žít další Čtyři roky s Obamou bude jménem riskantní, než s jeho republikánským soupeřem Mittem Romney. Podle předběžných údajů Barack Obama dnes zvítězil v prezidentských volbách 2012. [32 ] [33]
-Amerika je tyranie a ne demokracie! 2012-10-31 (01: 29) | Amerika
Stephen Lendman, spisovatel a rozhlasový moderátor v Chicagu, kritizoval americký politický systém jako „tyranii“ sepíše než demokracii. [34] [35]
-Policie v Seattlu nasadí špionážní bezpilotní letouny 2012-10-28 (18: 40) | Amerika
Americká Federal Aviation Administration (FAA) povolila užití sledovacích bezpilotních letounů (Drone) Místní policii v Seattlu, ale demonstranti dali jasně naje ve, že Jsou ochotni bojovat. [36] [37]
-Romneya rodina kupuje hlasovací stroje pro prezidentskou volbu 2012-10-26 (09 : 07) | Amerika
Tagg Romney, syn republikánského prezidentského kandidáta Mitta Romneya, nakoupit elektronické hlasovací stroje, které budů použitou při volbách prezidenta 2012 v Ohiu, Texasu, Oklahoma, Washingtonu a Coloradu. [38] [39]
-Larry King bude moderovat prezidentskou debatu kandidátů třetích strán 2012-10-19 ( 20:12) | Amerika
Americkou demokracii můžeme přirovnat k cibuli, která má shnilé jádro a ocitla se v našem nákupním košíku. Shnilé jádro je před našimi zraky chráněny několika vrstvami. Nebudu řešit shnilé cibuli, ale shnilý politický systém USA rozebráním několika bodů z článku v Los Angeles Times, který se týkal historické debaty kandidátů třetích stran na televizní obrazovce. [40] [41]
-Proč Jsou Americaně tak snadno manipulovatelní? 2012-10-18 (10: 26) | Amerika
Jak fascinující věc! Totální kontrola nad živým organismem! – Psycholog B. F. Skinner Korporativizace společnosti vyžaduje, aby populace přijala kontrolu autorit, a tak Když psychologové a psychiatři začali poskytovat techniky, kterého by šlo lidi kontrolovat, začlenila do sebe korporatokracie i experty na duševní zdraví. [42] [43]
- USA: Prezidenstká kandidátka Strany zelených zatčena. Je za zatčením 2012-10-18 (03:50) | Amerika
Policie zatkla Jill Steinovú, která kandiduje na úřad prezidentky USA, a její společnici na úřad viceprezidentky-Cheri Honkalovú, jak se domáhali vstupu do kandidátské TV diskuse, protože se pravomocně ucházejí o úřad. Policie jako důvod uvedla blokaci dopravního provozu. Z pohledu amerických patriotů se nic lepšího nemohlo stát. Ron Paul je mimo hry a dr. Steinová je paní která je na tem velmi dobře s vědomostmi, vystupováním a životní minulostí a je ve hře o úřad.a 60.