Original article

Elektronické schránky, které stát zřídil svým občanům na komunikaci s úřady přes web, jste mohli ještě před měsícem použít jen přes prohlížeč Internet Explorer. Přes jiný program se totiž nedaly podepisovat e-zprávy.

Stát minulý týden uvolnil aplikaci pro podepisování e-zpráv i přes prohlížeč Chrome či Firefox, ale stále jen pod Windows.

Tři roky od listopadu 2013 mají úřady na to, aby se přizpůsobily elektronické komunikaci. Znamená to, že do listopadu 2016 vám mohou chodit papírové rozhodnutí iv takovém případě, kdy jste žádost podávali přes svou elektronickou schránku.

Osmnáct měsíců mají obchodní společnosti na to, aby se naučili se schránkou dělat. Nejpozději v srpnu 2015 jim ji stát aktivuje na doručování. Úřady, které budou schopny jim posílat elektronické rozhodnutí namísto papírových, jim tam budou posílat písemnosti do vlastních rukou.

Patnáct dní je úložná lhůta elektronické zprávy. po patnácti dnech se považuje elektronická zpráva za doručené iv případě, když si ji adresát nepřečetl.

Živnostníci a fyzické osoby nemusí elektronickou schránku používat.

Programy pro linuxové systémy a Mac OS X mají přibýt o dva měsíce.

Živě.cz používalo datové schránku více než týden. Zde jsou první zkušenosti.

1. Schránku třeba aktivovat

Žádosti či stížnosti z elektronických schránek na Slovensko.sk [1] je možné posílat, až když si ji aktivujete na doručování do vlastních rukou. Bez její aktivace se vám nepodaří založit firmu přes web či provést změny v živnostenským rejstříku.

„Pokud není schránka aktivována na doručení, není možné z ní odesílat podání ani přijímat rozhodnutí,“ vysvětluje Úřad vlády, který elektronické schránky provozuje. Neaktivovaná schránka umí přijímat pouze nezávazné informace, například oznámení. „Tyto nemají povahu rozhodnutí, a tedy ve smyslu zákona o e-Governmentu se nezasílají v režimu doručování.“

Žádost o aktivaci schránky se schovává v nastavení e-schránky, kam se dostanete po kliknutí na ozubené kolečko v pravém horním roku se jménem.

Klikněte pro zobrazení většího obrázku

O aktivaci funkce doručování zpráv do vlastních rukou můžete požádat, když chcete dostávat od úřadů elektronické rozhodnutí namísto papírů. Momentálně takto do e-schránky dostanete nanejvýš doklady ze živnostenského rejstříku, byrokraté mají totiž tříletou lhůtu, ve které vám mohou posílat papírové rozhodnutí, i když jste si požádali o zasílání elektronických.

Pro aktivaci schránky třeba žádost

Žádost o aktivaci schránky na doručování najdete v nastaveních schránky. Ve formuláři si můžete zvolit, kdy vám má Úřad vlády schránku aktivovat na doručování, avšak nejpozději vám ji podle zákona aktivuje třetí pracovní den po odeslání žádosti.

Funkce doručování se dá i vypnout, Úřad vlády schránku deaktivuje nejpozději třetí pracovní den po obdržení žádosti. Když si budete vypínat funkci doručování do e-schránky, nezapomeňte, že opětovná aktivace je možná až půl roku po jejím deaktivaci. Za opětovnou aktivaci si může Úřad vlády ptát i poplatek, ale jeho výšku zatím neurčil. Zprvu stát uvažoval o poplatku dvě eura za opětovnou aktivaci, ale definitivní ceník zveřejní až o několik měsíců.

2. Pro čtení formulářů niet programu

Žádost o aktivaci elektronické schránky má podobu e-formuláře, který si můžete stáhnout do počítače a zpět nahrát na Slovensko.sk. Takto mají později fungovat i služby dalších úřadů, nebude třeba již více psát žádosti, bude stačit vyplnit formulář, digitální jej podepsat a odeslat.

Když si formulář stáhnete do počítače, zatím není programu, přes který byste si ho uměli podívat v grafické podobě. Čtečka DViewer [2] , kterou stát bezplatně zpřístupnil, slouží pouze ke čtení dokumentů podepsaných zaručeným elektronickým podpisem.

Pokračování článku níže

„Bezplatným nástrojem pro vizualizaci obsahu je samotná elektronická schránka, ale připravujeme pro uživatele samostatnou aplikaci na prezentaci (vizualizaci) formulářů,“ tvrdí Úřad vlády. Slibuje, že na web ji zavěsí nejpozději do konce dubna.

3. Zprávy si můžete stahovat

Každou elektronickou správu v e-schránce si můžete stáhnout do počítače, je obecně používaném formátu XML. Podobně jako e-formuláře, ani staženou e-zprávu si nevíte v počítači prohlédnout jin když, než zobrazením její zdrojového kódu.

Jelikož stát zpřístupnil technickou specifikaci XML formátu e-zprávy, je pravděpodobné, že s růstem zájmu o elektronické schránky začnou přibývat bezplatné i placené aplikace na práci s elektronickými zprávami v počítači.

Klikněte pro zobrazení většího obrázku

Schránka zatím nepodporuje hromadné stahování zpráv. Je pravděpodobné, že v budoucnu bude možné stahovat najednou několik přečtené zprávy.

Ty nepřečtené bude třeba nejprve přečíst, tuto podmínku si podle Úřadu vlády stanovil, protože zákon dnes hromadné podepisování e-zpráv neumožňuje. Kdo si totiž aktivuje schránku i na doručování do vlastních rukou a přijde mu takováto elektronická zásilka, bude muset zaručeným elektronickým podpisem potvrdit e-doručenku.

TIP: Vše o ZOH 2014 v Soči [3]

„Ani při přijímání papírových rozhodnutí není možné jedním podpisem podepsat doručenky více odesílatelem,“ argumentuje stát.

4. Měnit můžete is vysunutou kartou

Po přihlášení na portál Slovensko.sk, tedy poté, Čo seběhne ověření vaší elektronické totožnosti – zasunutím elektronického občanského do čtečky, zadáním bezpečnostního osobního kódu (BOK) – je možné občanský ze čtečky vysunout, systém vás automaticky neodhlásí.

S vysunutou kartou se dají dělat podle Úřadu vlády pouze takové změny, které nevyžadují ověření totožnosti. A těch je málo, my jsme bez občanského ve čtečce změnily pouze kontaktní údaje v profilu. Při pokusu odeslat e-zprávu na úřad již web rozpoznal, že e-občanský není ve čtečce a znovu spustil ověření elektronické totožnosti.

Bez občanského ve čtečce se dá na webu pohybovat 20 minut od posledního ověření elektronické totožnosti.

5. Podepisování e-zpráv jde už i přes Chrome

Přes elektronickou schránku můžete posílat zprávy, které jsou podepsány zaručeným elektronickým podpisem, ale i takové, které jsou bez něj. Či e-zprávu třeba podepsat nebo ne, závisí na situace, kterou s úřady řešíte. Například odvolání ve stavebním řízení třeba digitálně podepsat, žádost o informace ne.

Doposud jste mohli digitálně podepisovat e-zprávu na Slovensko.sk jen přes Internet Explorer, protože jen s tímto prohlížečem si rozuměl komponentu aplikace DSigner na podepisování. Stát minulý týden zavěsil na web novou verzi [4] DSigneru (2.0 – DSigner 2014), kterou můžete elektronicky podepsat podání už i přes Chrome nebo Firefox. Když si nainstalujete DSigner 2014, Chrome samotný vám nabídne přidání pluginu na podepisování.

Klikněte pro zobrazení většího obrázku

Slovensko.sk zlepšilo i upozornění pro uživatele, kteří mají ještě starší verzi DSigneru. Když se takový uživatel zatím pokoušel podepisovat přes Chrome, stránka mu jen oznámila, aby se přihlásil přes Internet Explorer. Nyní mu na obrazovce vyskočí kontextové okno, které upozorní na to, aby si přeinstaloval DSigner a podepisování e-zpráv půjde i přes Chrome.

Platí vš když, že podepisování přes Chrome nebo Firefox je zatím možné pouze na operačních systémech Windows. Pro linuxové systémy a Mac OS X má stát uvolnit aplikace na vytváření podpisu o dva měsíce.

6. POP3 jen na okrasu

Kdo očekává od přístupu přes protokoly POP3 a IMAP, že si do svého e-mailového klienta stáhne celé elektronické zprávy, zklame se. Přes POP3/IMAP se dostanete jen k notifikacím z adresy „ noreply @ notifiy . slovensko.sk [5] „, jejichž obsah je univerzální. V každé zprávě se píše, že jste dostali novou e-zprávu, a proto se máte do schránky přihlásit.

TIP: Vše o hokeji na ZOH 2014 v Soči [6]

Informace, od koho je zpráva a v jaké věci, chybí. Úřad vlády jasně neodpověděl na otázku, zda časem přidá do oznámení i zmínku o tem, od koho a v jaké věci e-zpráva přišla. Stejné oznámení se přitem dají nastavit i mnohem jednodušší než přes POP3/IMAP. Jednoduše si je necháte posílat na jakýkoliv e-mail, v seznamu můžete navolit i několik adres, na které mají notifikace chodit.

Klikněte pro zobrazení většího obrázku

Přihlašovací jméno na POP3/IMAP má tvar CisloSchranky @ slovensko.sk [7] , ale tato e-mailová adresa je prakticky nefunkční. Odeslán e-mail na tuto adresu se nezobrazí v elektronické schránce a naop když, z elektronické schránky nelze odesílat e-maily.

Klikněte pro zobrazení většího obrázku

SMSky přijdou později

Možnost nechat si posílat textové zprávy na mobil zatím chybí, i když Úřad vlády s takovou možností notifikace počítá. Původně plánoval zpoplatnit jednu esemesku šesti centy s daní, ale nakonec tuto položku z vyhlášky vypustil a notifikace přes esemesky bude řešit později. „Služby nad rámec zákona budou řešení v samostatném ceníku služeb ústředního portálu veřejné správy, který zveřejníme v nejbližších měsících,“ reagoval Úřad vlády.

References

  1. ^ Slovensko.sk (www.slovensko.sk)
  2. ^ Čtečka DViewer (www.slovensko.sk)
  3. ^ Vše o ZOH 2014 v Soči (sport.aktuality.sk)
  4. ^ zavěsil na web novou verzi (www.slovensko.sk)
  5. ^ noreply@notifiy.slovensko.sk (www.zive . cs)
  6. ^ Vše o hokeji na ZOH 2014 v Soči (sport.aktuality.sk)
  7. ^ Slovensko . cs (slovensko.sk)

doručení zásilek – Google News

Přihlásit

Registrovat

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.