Bazarové weby

… jak se nestát obětí podvodníků operujících na web stránkách zprostředkujících inzerci použitého zboží?

Oblíbenost nákupu různého zboží prostřednictvím inzerátů zveřejněných na různých bazarových WEB stránek má nesporně vzrůstající tendenci. Nabídka zánovních věcí dostupných často za velmi zajímavé ceny je lákadlem pro stále větší počet nakupujících. Ne vždy je však taková obchodní nabídka seriózní a čestná a může se za ní skrývat pokus o podvod.

Častými případy jsou situace, kdy inzerující / prodávající v následné komunikaci „vyláká“ od své potenciální oběti zálohu (výše záloh se různí podle druhu nabízeného zboží v částkách a to od desítek až po stovky EUR) a okamžikem zaplacení zálohy komunikace končí. Zboží není nikdy dodán, prodávající dále nekomunikuje – neodpovídá na opakované pokusy o vysvětlení proč zboží ještě nebylo dodano. Jak se takovému nepříjemnému zážitku vyhnout?

Je třeba všímat si několik základních rysů poukazujících na možnou nekorektnost nabídky a tedy by Vás měly vést ke zvýšené opatrnosti:

  • extrémně lákavá cena nabízeného zboží v porovnání s cenami obvyklými na trhu
  • v inzerátu není uveden žádný kontakt kromě e-mailové adresy
  • často se opakující inzeráty stejného znění s různými e-mailovými adresami na stejném Bazarové webu nebo na různých bazarových webech
  • větší počet inzerátů nabízejících různé věci se stejným e-mailovým kontaktem
  • prodávající požaduje zaslání zálohy na bankovní účet nebo zaslání zboží na „dobírku“ (samozřejmě s falešnou identitou odesílatele)

Čo tedy dělat abyste se nestali obětí podobného podvodu?

  • zapomeňte na lákavé inzeráty v nichž nemáte možnost ověřit si kdo je prodávajícím (komunikuje výhradně e-mailem, odmítá poskytnout telefonní číslo , odmítá osobní setkání či možnost obhlédnout si nabízené zboží)
  • ověřte si reference na prodávajícího – často Vám mnohé o dané e-mailové adrese poskytnou internetové vyhledávače či sociální sítě – za pár minut tak můžete zjistit, jestli někdo už neměl zkušenost s tímto „prodávajícím“ a jeho praktikami
  • zásadně v případě inzerátů z bazarových serverů odmítněte platbu předem – nabídněte prodávajícímu jiné možnosti:
    • osobní setkání spojené s obhlídce stavu nabízeného zboží a platbou „na ruku“
    • zaslání zboží na dobírku spolehlivou a identifikovatelnou přepravní službou
  • pokud se rozhodnete takové zboží i přes riziku objednat na dobírku – při přebírání zásilky zkontrolujte její obsah a doručí zaplaťte až po zkontrolování obsahu doručeného balíku – ve světě se vyskytl řada případů „falešných doručovatelů“ – překvapení když v balíku za který jste zaplatili po rozbalení najdete místo vytouženého notebooku cihlu či jinou náhradu rozhodně nepatří mezi potěšující

Na závěr dobrá rada:

Pokud se již stanete obětí podobného podvodu, neberte řešení do vlastních rukou . I kdyby se Vám náhodou podařilo získat informace o totožnosti prodávajícího – ponechte raději řešení na orgány činné v trestním řízení. Jednak získaná informace nemusí být korektní (ne vše Čo je napsAno v diskusích na sociálních sítích je pravda) a jednak řešením „na vlastní pěst“ si můžete vyrobit více problémů než byste očekávali. Jednoduše pokud se již stalo, podejte trestní oznámení .

A nezapomeňte si daný inzerát a probíhající komunikaci zdokumentovat.

 podpis

 Tisknout

reklama ETARGET