„Net4Gas plánuje nové propojení na Polsko v oblasti severní Moravy a to v letech 2016-2017,“ řekl Řepka. Společnost Net4Gas, která patří do skupiny německé RWE, je sice momentálně na prodej, ale stavba plynovodu je obsažena v jejím dlouhodobějších plánech a podle pravidel EU ji tedy bude muset realizovat. Net4Gas i Gas-System předpokládají, že značnou část financí poskytne Brusel. „Projekt je podporován Evropskou unií,“ dodal Řepka.

„Je to nezávislé na tem, kdo bude budoucím vlastníkem Net4Gas,“ řekl podle serveru wnp.pl šéf Gaz-Systemu Jan Chada. Ten zároveň nevyloučil, že Poláci budou mít zájem přímo o koupi českých plynovodů. Za zájmem Poláků o české plynovody nestojí čistě obchodní důvody. Polsko věnuje velkou pozornost energetické bezpečnosti, chce omezit závislost na dodávkách plynu z Ruska.

Díky novému plynovodu by se do Polska mohla dostávat surovina ze západu na jih. Česku by se pak otevřela cesta pro katarský plyn z přímořského terminálu v polském Svinoústí a případně pro polský břidlicový plyn.

Chada upřesnil, že jednou z možností je plynovod z polského území směrem na Ostravu, přepravní kapacita by měla dosáhnout až 8, či 10 mld.. metrů krychlových plynu ročně.

Jediný současný česko-polský plynovod Stork má kapacitu jen 0,5 mld.. metrů krychlových. Češi i Poláci také uvažují o jeho posílení, což podle řepku závisí na třech klíčových faktorech – poptávce obchodníků o závaznou přepravu plynu, zvýšení skladovací kapacity podzemních zásobníků v Moravskoslezském a také české energetické koncepci. Jde například o to, zda budou chtít Češi v Moravskoslezském využívat místo uhlí právě plyn a díky tomu snížit znečištění tamního ovzduší, dodala E15.

ČTK, energie

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.