Americká nákladní loď Cygnus v neděli po více než dvoudenní cestě dorazila na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Oznámila to americká vesmírná agentura NASA. Cygnus přivezl kosmonautem 1,5 tuny nákladu včetně potravin a opožděných vánočních dárků.
Cygnus na fotografii z vesmírné stanice.
Autor: Reuters, NASA
Cygnus se podle plánu přiblížil v automatickém režimu těsně k trupu ISS a pak jej posádka zachytila pomocí sedemnásťmetrového robotického ramene. Náročnou operaci řídili americký astronaut Michael Hopkins a jeho japonský kolega Koiči Wakata.
Start soukromé vesmírné lodi Cygnus byl několikrát odložen. Původně se měl uskutečnit v prosinci před Vánocemi. Cestu k ISS však zdržela nejprve porucha čerpadel na vesmírné stanici, pak námraza na odpalovací rampě v americké Virginii a nakonec silná bouře na Slunci.
V režimu komerčního letu cestovala zásobovací loď společnosti Orbital Sciences na ISS poprvé. V tomto roce by Cygnus měl na vesmírnou stanici letět ještě dvakrát a dopravit tam celkově 5,5 tuny nákladu. Podle NASA čeká Orbital Sciences do roku 2016 nejméně osm takových misí.
Cygnus ještě ve čtvrtek vynesla na oběžnou dráhu nosná raketa Antares z kosmodromu NASA Wallops. Nový vesmírný „kamion“ na ISS dopravil především potraviny a vybavení pro posádku. Na palubě má i náhradní díly a vědecké experimenty. Na přípravě a provedení 23 výzkumných pokusů se podle NASA podílelo 10 tisíc studentů. V rámci jednoho z nich například poslali na ISS mravence, aby porovnali rozdílnost jejich chování ve vesmíru a na Zemi.
Posádce ISS doručil Cygnus i vánoční dárky, jejichž včasné předání znemožnil odklad prosincového startu. Viceprezident Orbital Sciences Frank Culbertson před startem novináře ujistil že dárky se kvůli odkladu neměnily.
Zásobovací loď už jednu misi k orbitálnímu komplexu úspěšně provedla, byl to však jen testovací let s 600 kilogramy nákladu. Loď na ISS zakotvila 29. září ao necelý měsíc později, po vyložení zásilky a naložení odpadu, se odpojila a při sestupu do atmosféry plánovaně zanikla. Vzhledem k tomu, že jde o jednorázový zásobovací modul, čeká Cygnus stejný osud i po nynějším prvním oficiálním létě. Předběžně po 42 dnech společného kroužení kolem Země se naplněný odpadem od ISS odpojí a při sestupu shoří v atmosféře Země.
© AUTORSKÁ PRÁVA VYHRAZENA