Na Slovensko přichází dosud nepoznaný segment poštovních služeb. Do byznysu samoobslužných schránek se letos chystají vrhnout rovnou tři velcí hráči. Největší ambice hlásí společnost Postal Terminals . Jde o joint-venture Slovenská partnerů a polské společnosti Integer.pl. , která s poštomatmi už prorazila v Polsku a Rusku. Nyní ve spolupráci s americkým investičním fondem PineBridge investuje 108 milionů eur do expanze do dalších zemí.
Desítky terminálů do konce roku
Postal Terminals chce do konce roku na Slovensku umístit 70 až 105 samoobslužných terminálů. Podle ředitele společnosti Roberta vrtět koncept oproti dosud běžným kurýrní služby přinese několik výhod. „Nonstop přístup 24 hodin denně, úsporu času, když například odpadají dlouhé rady či čekání nebo sjednávání setkání s kurýrem,“ upřesňuje. Omezením budou jen rozměry schránky a hmotnost. „Například ledničku doručit možné už nebude, avšak při největší schránce jde o dostatečný prostor pro široké spektrum zboží,“ dodal. Takzvané poštomaty chce umisťovat ve venkovních prostorách při potravinových řetězcích a obchodních centrech. Flexibilitu služby mají podpořit okamžité oznámení přes sms a e-maily o doručení zásilky či možnost platby na dobírku. Na Slovensko se chystá i litevská společnost Loginpost . Přestože do uzávěrky vydání HN neposkytla údaje o svých plánů, do tisku pronikly informace o údajném plánu investovat u nás 2,5 milionu eur.
Trh je hladový
Do byznysu se chystá i Slovensku pošta strong>. Svá zařízení nazvala E-boxy. Oproti prvním dvěma konceptem budou prvotně sloužit pouze na výběr zásilek. „Zařízení budou dostupné 24 hodin denně. Jejich přesný počet, rozmístění, jakož i výši investice ještě upřesňuje, „uvedla Andrea Pivarčiová z oboru komunikace společnosti. Podle analytika trhu poštovních služeb Petra Kostova z poradenské společnosti Postal Consulting otázka, zda Slovensko zvládne tři hráče, zde není aktuální. „Jak se ukázalo v jinde, hlad zákazníků po této službě je obrovský. Poptávka přináší růst služeb a objemu obchodů v e-commerce, „upřesnil. Z tohoto důvodu by se poštomaty měli prosadit iu nás. „V sousedním Polsku už mají kolem 500 postů, v Německu 4 000,“ ilustruje perspektivu příklady. V pozdější fázi podle Kostova díky technologiím čárových kódů bude v poštomatoch možné realizovat i platby sípání a podobné operace.
Tomáš Tišťan
Kontextové odkazy ETARGET
Komentáře