Slovensko může snadno prohlásit, že pokračující zákaz dovozu českého alkoholu chrání jeho občanů, ale mnohem těžší by bylo dokázat to před mezinárodní arbitráží.

Na Slovensku včera začalo platit „Opatření o dočasném zákazu uvádět do oběhu, prodávat a používat lihoviny s obsahem alkoholu od 20% objemových vyrobených na území České republiky“.

Uplynulo totiž patnáct dnů od jeho vyvěšení na úřední desce Úřadu veřejného zdravotnictví, čímž byla podle zákona naplněna požadavek jeho „doručení“ všem.

Nikdo se tak nemůže vymlouvat, že o zákazu neví, a každého už možná potrestat za jeho nerespektování. Čo dosud nebylo v souladu se zákonem možné. Podrobnosti byly uvedeny v příspěvku Ve jménu Josefa Lenárta, ne Roberta Fica [1] (SME 25. 9.), zopakovat to třeba proto, že Slovensko včera znovu přiznalo, že na situaci v této souvislosti neví adekvátně reagovat ani když oficiálně reagovat chce.

Zvláštní požadavek

Vyjádření ministra zemědělství Ľubomíra Jahnátka o tem, že „jsme suverénní stát a budeme dělat taková opatření, abychem ochránili své občany“, zní sice hrdě, ale to je zároveň i všechno. Po uvolnění zákazu vývozu tohoto alkoholu z Česka jsou totiž možnosti lidí na Slovensku, jak si ho pořídit – když chtějí – mnohem větší, než si ministr dokáže představit.

Jeho požadavek, aby importéři odvezli všechny lahve zpět do České republiky, tam je zkontrolovali a přebalili a až potom je – možná – Úřad veřejného zdravotnictví dovolí na Slovensko dovézt a prodávat, je slušně řečeno opravdu zvláštní. Čo je horší, za takovou ochranu na Slovensku způsob mohou občané zaplatit mnohem více než ve zbytku Evropské une.

Protože ministr Jahnátek vlastně říká, že všechny její ostatní země nedbají ani na svou suverenitu, ani na ochranu svých občanů před českým alkoholem, protože jejich dovoz nezakázaly, respektive zákaz dovozu po zrušení vývozu z Česka zrušují.

Samozřejmě, není to tkdyž. Samotná Česká republika, která doplatila na falšovaným alkohol nejvíc a nejdražší, povolila prodej alkoholu vyrobeného v tomto roce pouze s takzvaným rodným listem a alkoholu vyrobeného do konce loňského roku i bez něj. Slovensko zakazuje dovézt veškerý alkohol: vyrobený před lety, nyní i pozítří.

Kontrolní orgány, které se minulý měsíc a ještě před vydáním opatření rozjeli do zařízení společného stravování, obchodů, stánků a jjiných zařízení s ambulantním prodejem lihovin, provedli v době od 12. do 28. září tohoto roku bezmála čtyři tisíce kontrol. Vyšetřili celkem více než dvě stě vzorků lihovin a zjistili, že všechny laboratorní vyšetřeny vzorky „neprokázaly přítomnost metylakoholu“. Jjjjjjinými slovy, nenašli žádný falšovaným alkohol dovezený z České republiky.

Ani z toho hlediska tak nic nepotvrzuje obavy ani důvody, pro které by se Slovensko mělo stát výjimečnou a osamocených zemí Unie, která bude mít brzy – po již ohlášený zrušení zákazu dovozu v Polsku – jako jediná zákaz dovozu alkoholu 20% a více z Česka.

Jelínků nečekají

Pokud nepřijde o chvíli k nápravě, o „nezávislou zemi“ Unie v podání ministra Jahnátka budeme ještě slyšet.

Prosazování odvezen všeho dotyčného českého alkoholu se totiž nezamlouvá ani více českým distributorem a výrobcem. Správně poukazují na to, že suverenitu mít můžeme, ale respektovat pravidla Evropské unie musíme.

Nejen Jelínků se daly slyšet, že už oslovili právníky, aby analyzovaly dopady na jejich společnost a že „vzniklé náklady a škody budou žádat od Slovenska zaplatit“. V mezinárodní arbitráži, která bude zkoumat, zda současný zákaz není porušením pravidel o volném pohybu zboží, zda jde o adekvátní omezení, zda Slovensko nemohlo použít méně omezující opatření a zda jde opravdu o ochranu veřejného zdraví, nebo něco jiného.

To je i vzhledem k uvedené lehčí deklarovat jako dokázat. Obzvlášt v situaci, kdy Slovensko bude suverénně jedjjjjjiným státem v Unii, který bude mít zákaz dovozu alkoholu z Česka. Argument, že nemá právní úpravu, která umožní vrátit alkohol ním navrženým způsobem kus za kus – aby nedocházelo k potížím při spotřební dani – neobstojí. Nebot přesně to – tedy chybějící legislativa – je jeho „suverénní“ záležitost.

Fakt, že slovenské orgány podlehli lobbingu Asociace zaměstnavatelských svazů a sdružení argumentem stejně není. Přestože obava asociace, že do země bude před svátky – během nichž pijí i ti, Čo jinak nepijí – dovezené alkohol z Česka, který bude možná i levnější, je pochopitelná, heslo Kupujte Slovenská výrobky! nelze takovýmto způsobem prosazovat. Samozřejmě, tohle všechno a mnohé jiné slovenské orgány vědí, pravdu o tem, proč činí to, Čo činí, nám však neřeknou.

(Autor je publicista)

Přihlásit

Registrovat

Obnova hesla

Zadejte uživatelské jméno nebo e-mailovou adresu, e-mailem obdržíte odkaz pro vytvoření nového hesla.