V prvních letech 21. století jsme zaznamenali posun komunikace od tradičních médií (televize, tisk, rozhlas) k celosvětové on-line interakci. Takové dynamické změny pochopitelně neobešli ani specifický druh komunikace – marketingovou komunikaci. Stejně výrazně se dotkly i reklamního průmyslu. Dnes už firmám nestačí spoléhat se výlučně na tradiční reklamní média. Na reklamním trhu se objevil nový, významný hráč web. On-line reklama se stává nedílnou součástí komunikačního mixu každé významnější firmy.

Internetová reklama

Délkou působení lze považovat internetovou reklamu za nováčka na reklamním trhu. To však nesnižuje její důležitost . Internetová reklama s sebou přinesla řadu výhod. Za relativně nízké náklady umožňuje komunikovat s masami. Dalším významným atributem internetu je jeho interaktivnost. Spotřebiteli přináší možnost prakticky okamžitě se vyjádřit k danému produktu, k dané reklamě nebo společnosti. V případě mimořádně zajímavé reklamy si ji mohou spotřebitelé dokonce šířit dále mezi sebou, což ušetří firmě náklady a reklamní správa tak zasáhne ještě více lidí. Další z výhod internetové reklamy je měřitelnost její efektu. Počtem kliknutí na daný odkaz nebo počtem zobrazení požadované stránky lze velmi snadno zjistit, kolika spotřebitelů naše reklama zasáhla. Při výběru reklamního média by se tedy mělo kromě tradičních elektronických médií (televize, rozhlas) uvažovat io možnosti umístění reklamy na internet.

Internetová reklama

výhody

nevýhody

rychlost a pružnost

přeplnění média informacemi

kapacita média

omezená struktura návštěvníků webu

nízká cena produkce a umístění

technické překážky

interaktivnost

software na eliminaci reklamy

dobrá možnost zacílení a hodnocení efektivity

absence historické tradice

možnost zachytit cílovou skupinu v kteroukoliv dobu

krátká životnost – vysoké nároky na aktuálnost

Tabulka 1: Výhody a nevýhody internetové reklamy

Pro požadovanou účinnost on-line reklamy je třeba klást důraz na její umístění, grafické provedení, nápaditost a výběr vhodné formy.

Bannerová reklama

Je nejstarší, ale stále jednou z nejčastěji využívaných forem internetové reklamy. První reklamní banner se na obrazovce počítače objevil už v roce 1994. Banner lze definovat jako reklamní proužek obsahující určité reklamní poselství. Web stránky mají pro bannery přesně vymezené reklamní pozice na jejich zobrazování. Velkou výhodou reklamních bannerů je mnoho možností ztvárnění reklamního poselství. Od statické kombinace textu a obrázků až po rozličné kreslené animace, využívání fotografií, zvuku nebo videa. Právě video reklamní bannery jsou dnes velmi populární, protože mají největší potenciál upoutat spotřebitele. Nejčastější rozměr reklamních bannerů je 468×60 pixelů. Bannery jsou umisťovány na web stránkách s vysokou návštěvností. Cena za umístění je odvozena od sledovanosti stránky (počet zobrazení stránky), počtu kliknutí na banner nebo na základě akce a prodeje (návštěvník se přes banner dostane na web, ze kterého provede určitou akci – např.. Objedná si zboží). Distribuce bannerů je zajištěna speciálním softwarem. fullbaner (468×60 pix.), halfbanner (234×60 pix.), microbar (88×31 pix.) a skyscraper (120×600 pix.) Když se reklamní bannery objevily, konzumenti na ně klikali často. Postupem času jejich četnost rostla a začala se objevovat tzv.. „Bannerová slepota“, tedy stav, kdy internetoví uživatelé přestali tuto formu reklamy vnímat. Inzerenti se proto dnes musí zaměřit i na jiné formy internetové reklamy.

 Obr. 1 Full banner

Obr. 1: fullbanner

Obr. 2: halfbanner Obr.3: microbar

Kontextová reklama

Pod pojmem kontextová reklama se označuje reklamní poselství vkládané do web stránek v kontextu s jejich obsahem. Využitím kontextové reklamy je zajištěna vysoká pravděpodobnost zacílení na přesně vytipovanou cílovou skupinu. Taková forma zacílení reklamy je podstatně účinnější než umisťování množství reklamních bannerů na web stránky bez ohledu na jejich obsah. Podstata kontextové reklamy spočívá v přidělování klíčových slů k reklamním poselstvím a jejich porovnávání s tematickým obsahem webových stránek. Tento proces je realizován formou tzv.. reklamních systémů. Inzerent si do reklamního systému zadá své reklamní poselství a přidělí k němu seznam klíčových slů, na které chce danou reklamu zobrazovat. Na druhé straně reklamního systému vystupují majitelé webů, které poskytují prostor pro zobrazování reklam inzerentů. Tyto stránky jsou v reklamních systémech nejčastěji označované jako obsahová sít. Zkoumání témat a obsahu stránek zajišťuje algoritmus reklamního systému. PPC (pay per click).

Obr.4: Příklad kontextové reklamy

Pop-up reklama

Pop-up reklamu lze charakterizovat jako vyskakovací okno s reklamním poselstvím, zobrazované při příchodu na web stránku. Je to velmi agresivní reklamní formát. V dnešní době se tato forma reklamy využívá vzácněji, díky programům blokujícím samovolné otevírání oken. Standardně využívaný rozměr pop-up reklamy je 250×250 pix.

Pop-down reklama

Jde o pop-up reklamu, která se při otevření web stránky zobrazí na pozadí. Využívá se, protože uživatelé zavírají pop-up okna ještě dříve, než se do nich stihne načíst obrázek nebo animace. Pop-down tento problém eliminuje. Uživatel ji zpozoruje až po nějakém čase, když už bude obsah okna načten.

Superstitial a interstitial reklama

Interstitial je druh velkoplošné internetové reklamy, která se zobrazí na pár sekund přes celé okno obrazovky ještě před načtením web stránky. Měl by se zobrazovat na dobu maximálně pěti sekund jen při prvním načtení web stránky. Uživateli by mělo být umožněno reklamu vypnout kliknutím na odkaz „přeskočit“. Pro časové omezení je důležité poskytnout optimální množství informací. Superstitial představuje slušnější formu on-line reklamy. Nejčastěji se jedná o Flash animaci zobrazovanou v novém otevřeném okně. Velkou výhodou je princip „slušného“ způsobu doručení reklamního poselství uživateli. Když návštěvník otevře web stránku obsahující superstitial, stránka se načte a až po úplném ukončení stahování začne na pozadí stahovat superstitial. Nakonec se zobrazí reklama v novém okně, kterou má možnost uživatel ihned vypnout, pomocí zřetelně viditelného tlačítka „zavřít“. Out of the box reklama

Je jednou z nejagresivnějších forem internetové reklamy. Jde o statický nebo animovaný obrázek s rozměry 75×75 pix. pohybující se po stránce. Tento formát internetové reklamy je uživateli odmítán a může mít negativní dopad na image web stránky i samotného inzerenta.

Captcha reklama

Pojem captcha představuje políčko obsahující náhodné znaky, které je třeba přepsat pro úspěšné provedení požadované akce na webu (registrace účtu uživatele, download / upload souboru …). Captcha kódy se využívají na ochranu provozovatelů web stránek před internetovými roboty, schopnými zahltit web stovkami falešných účtů. Když se captcha stala nedílnou součástí většiny webových formulářů, objevila se myšlenka využít náhodně generované kódy na propagační účely. Namísto klasického captcha okna s náhodně generovaným kódem se tak dnes můžeme setkat s reklamou v podobě captcha okna s logem společnosti, do kterého místo náhodně generovaného kódu zapisujeme slogan nebo vybraný produkt dané společnosti. Efektivita takové reklamy je poměrně vysoká, protože každý uživatel je nucen vepsat daný kód.

Obr. 5: Captcha reklama

Dnes už jen velmi těžko najdeme spotřebitele bez počítače s připojením na internet. Počítačová gramotnost se každoročně zvyšuje. Internet se stal pro spotřebitele důležitým zdrojem při plánovaných nákupuch a prostředkem na realizaci samotných nákupů. Podle studie E-commerce 2010, realizované výzkumnou agenturou Gemius až 82% Slovenská uživatelů internetu nakupuje on-line. Toto číslo znamená pro slovenské firmy nezbytnost věnovat pozornost i reklamě na webu. Před vznikem webu existoval jediný účinný způsob reklamy, schopný oslovit masy – tradiční, obecně zaměřena reklama v novinách, rádiích, časopisech, na megaboardy nebo v televizi. Dnes tu máme moderní nástroj umožňující přímý kontakt s masami za podstatně nižší náklady.

Přikrylová, J. – JAHODOVÁ, H. : Moderní marketingová komunikace . 1. vyd.. Praha: Grada Publishing, 2010. 303 s. ISBN 978-80-247-3622-8 .

Obr. 2 halfbanner

http://www.funcakedecoratingideas.com/images/banner234x60.jpg

Obr. 3 microbar

http://www.aerobic.sk/ico_aerobic.gif

Obr. 4: kontextová reklama

http://www.netmark.sk/images/google-results.png

Obr. 5: captcha reklama

Starší článek autora Televizní reklama a její hlavní výhody a nevýhody

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.