Starosta španělského města Marinaleda bojuje s krizí po svém. Krade v supermarketech. 57068550
Jánošík nebyl Polák, ale Španěl! Dvě registrované transakce s komerčními nemovitostmi v Itálii za druhé čtvrtletí. Obměkčila dovolená Angelu? Jako investuje Danica. Máte v mrazničce hrášek? A eura? Když se dětem nechce z domu …
Ve Španělsku se rodí nový hrdina. Španělsky Jánošík. Juan Manuel Sanchez Gordillo, starosta města Marinaleda v jižní Andalusii, spolu s odboráři krade v supermarketech. Ukořistěnými zboží údajně rozdali „rodinám nejtěžší postiženým krizí“. Policie už zatkla sedm lidí, kteří minulý týden naložili ve dvou supermarketech plné košíky zboží a odešli bez zaplacení. Starosta jejich čekal venku. Jako člen lokálního parlamentu má politickou imunitu, ale údajně se jí ochotně vzdá, když ho budou chtít zatknout. Nyní jde na několik týdenní pochod krajinou, během kterého chce vyburcovat lidi proti úsporným opatřením vlády a propouštění. Zajímavý způsob řešení krize. Nepomohl by spíš přesný opak? Kdyby se v Čo největší míře konečně přestalo brát z cizího? Včetně státu a bank?
Podle zdrojů ze španělského ministerstva hospodářství Španělsko již někdy koncem tohoto týdne pravděpodobně požádá o neprodlené zaslání první 30 miliardové tranše na záchranu španělských bank. Zároveň se spekuluje, že španělská vláda vyjednává s Evropou, aby se z tohoto 100 miliardového balíku určeného původně bankám, mohli nakupovat i španělské státní dluhopisy a tak by se snížily vysoké úroky, které musí za zdrojů země platit. Podle odhadu španělského ministerstva hospodářství by na banky mohlo stačit 60 miliard, 40 miliard by proto mohlo pomoci španělské vládě a bez otravných podmínek ze strany trojky, splněním nichž byla dosud podmíněna každá pomoc zemím z eurovalu.
Přitem trhy komerčních nemovitostí v Itálii a Španělsku kolabují a počet uskutečněných, registrovaných transakcí poklesl ve druhém čtvrtletí 2012 až o 90%. Ve Španělsku byly za toto období zaznamenány pouze tři velké transakce oproti 58 z předchozího čtvrtletí, v Itálii jen dvě vs. 58. Ceny nemovitostí ve Španělsku tak ani zdaleka nedosáhli ještě své dno a proto ne 60 ale i 100 miliard pro španělské banky bude žalostně málo a potřeba rekapitalizace tamního bankovního sektoru se bude pohybovat spíše ve stovkách miliard eur.
Ceny rezidenčních nemovitostí ve Španělsku (červená křivka stávající nemovitosti, modrá novostavby)
Zdroj: ECB
Když jsme u bank, PWC vypracovalo zprávu vyčísľujúcu objem selhaly úvěrů na rozvahách evropských bank. Ten od roku 2008 narostl o více než 100% a dosáhl bilion eur. Třetina z tohoto objemu je v Irsku, Itálii a Španělsku. Ekonomika eurozóny se ve druhém čtvrtletí 2012 scvrkla o 0,2%.
V médiích momentálně příliš o Řecku neslyšet, ale jedná se pravděpodobně o ticho před bouří. Možná se konečně blíží katarze. Řecku opět docházejí peníze, tamní vláda pro nedostatek hotovosti vyhlásila neoficiální moratorium na jakékoliv veřejné výdaje s výjimkou mezd státních zaměstnanců a vyplácení důchodů. Řecký premiér Antonis Samaras se má příští týden setkat s odpočatí Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Francoisem Hollandem. Bude údajně požadovat dalších 20 mld.. eur, no soudě podle nedávných tvrdých a podezřele četných prohlášení, a nejen německých čelních představitelů unie ohledně o „zvládnuteľnosti“ Grexitu, není úplně jasné, zda s ním nevykopnú dveře a Evropa z Řecka nespraví obětního beránka. Na druhé straně pokušení zakopnout „řecký problém“ opět na pár měsíců pod postel obětováním dalších pár desítek miliard našich peněz bude pro evropských politiků obrovské.
Nejistota ohledně budoucnosti řecké měny vede Řeků ke inovacím ohledně vhodných skrýší jejich peněz před daňovým úřadem, novou drachmy a jjjjjjinými zloději jejich kupní síly. Inspirujete se?
Podle hlavního ekonoma Deutsche bank Thomase Mayera je reformní působení italského premiéra Maria Montiho, technokrat dosazeného Evropou, zklamáním. „Liberalizace licencovaných profesí se zcela zastavila a reforma trhu práce byla tak masivní okleštěná, že nelze očekávat žádný pozitivní efekt na zaměstnanost.“ Tyto detaily evidentně nepřekážejí dánskému penzijnímu fondu Danica, který v honbě za výnosy horlivě nakupuje právě italské dluhopisy. Snad budou mít více štěstí s načasováním jako broker MF Global, kterému právě spekulace na italských dluhopisech zakroutila krkem. Tučné výnosy na PIIGS dluhopisech byly evidentně neodolatelným pokušením i pro některé Slovensku spekulantů.
Na konec jeden zajímavý graf porovnávající náklady pojištění státního dluhu a podíl mužů ve věku 25-34 let žijících v domácnosti s rodiči v jednotlivých zemích.
Tak mladíci, v zájmu snižování pravděpodobnosti Slovensku bankrotu a nákladů Slovensku dluhu, šup-šup do světa!
Světový víkend přeje
Kontextové odkazy ETARGET
Komentáře