Pomalu končí první období nevyhnutelné administrativy v tomto roce. Středa je poslední den na zaplacení odvodů v nové výši.
BRATISLAVA. Pro většinu živnostníků na Slovensku nastaly dny shonu. Zvýšily se minimálně odvody do Sociální i do zdravotní pojišťovny a do středy je třeba zaplatit poprvé.
V lednu se automaticky valorizovat nejnižší vyměřovací základ. Pokud jde o sociální pojištění, kolem 250 tisíc osob samostatně výdělečně činných si musí změnit trvalý platební příkaz na 112,66 eura.
„Pojistné za leden nutno zaplatit nejpozději 8. února, „řekla mluvčí Sociální pojišťovny Jana Ďuriačová. Výše pojistného se může změnit v červenci, když se začne vycházet z příjmu za rok 2011.
Nepříjemné důsledky
Kdo nezaplatí včas nebo správnou částku, může mít velké problémy. Systém ho zařadí mezi dlužníků. Následuje výzva k zaplacení av případě záporné nebo žádné reakce exekuce.
Od ledna do října loňského roku pojišťovna vydala 128 tisíc exekučních příkazů, což je třikrát více než ve stejném období roku 2010.
Druhým negativním důsledkům odškodnění je dočasný zánik nároku na dávky. Například pracovní neschopnosti živnostník nemá nárok na nemocenské.
Zákon říká, že musí mít zaplaceno odvody za celou dobu, když je má povinné. To znamená nejvíce za posledních deset let včetně kalendářního měsíce před nástupem na péenku.
„Včas a ve správné výši zaplacené pojistné je jednou z podmínek přiznání dávek ze Sociální pojišťovny,“ dodává Ďuriačová.
Také zdravotní se mění
Odvody do zdravotní pojišťovny mají stejný termín splatnosti i nejnižší vyměřovací základ. Změna trvalého platebního příkazu se však může týkat i živnostníky s vyšším základem.
Záleží na výsledku zúčtování za rok 2010. Do 8. února musíte zaplatit první záloha odpovídající poslednímu zúčtování a celý rok platit stejnou částku.
Také zdravotní pojišťovny registrují množství neplatičů. Všeobecná zdravotní píše, že téměř třetina živnostníků v systému nezaplatí včas nebo vůbec. Většina z nich to druhé.
Opět v centru dění
Nechybělo mnoho, aby parlament uzákonil ambiciózní reformu daní a odvodů. Živnostníci mají přesto před sebou nelehký rok.
Základ daně [1] z příjmů si už nelze snížit o životní pojištění a řemeslníci si mohou uplatnit pouze 40-procentní paušální výdaje. Změnil se i způsob platby daní.
Před volbami jsou opět v centru dění. Téměř každá strana chce více práce, pravice zejména pro střední vrstvu. Opatrně se zmiňuje o odvodové reformě, více se hovoří o licencích. Má jít o paušální poplatek, kterým si živnostník splní daňové a odvodové povinnosti za celý rok.
„Od nové vlády očekáváme stabilní podnikatelské prostředí s výrazným snížením neustálých změn legislativního, ekonomického a organizačního prostředí malých podniků a živnostníků,“ řekl prezident České asociace malých podniků Vladimír Sirotka.
Sociální pojišťovna jde po neplatičů
Mnozí se vzpamatují, až když se v jejich dveřích zjeví exekutor. Nemusí to zajít tak Daleko.
Zaplatit odvody je problém pro obrovský počet lidí. Sociální pojištění neuhradí včas nebo ve správné výši zhruba 130 tisíc osob samostatně výdělečně činných.
„Počet neplatičů z řad OSVČ má klesající trend od února (2011), kdy byl zveřejněn seznam neplatičů od 3,32 eura,“ informuje mluvčí Sociální pojišťovny Jana Ďuriačová. Před rokem šlo o více než 150 tisíc lidí.
Třídenní úložná lhůta h3>
Pojišťovna nejprve pošle výzvu k zaplacení. Pokud dlužník nereaguje do 30 dnů od doručení, rozhodnutí se stane pravomocným a brzy putuje k exekutorovi.
„Exekuce je poslední krok, po vyčerpání všech ostatních zákonných možností,“ pokračuje Ďuriačová. „V zásadě upřednostňujeme dialog: klienta kontaktujeme, vysvětlujeme, domlouváme splátkové kalendáře.“
Problém je, že zásilka z pojišťovny má jen třídenní úložnou lhůtu. Pošta píše, že odesílatel může požádat o uložení zásilky od jednoho do osmnácti dnů.
„Kratší lhůtu používáme na zrychlení vymáhání nezaplacených pohledávek,“ řekla Ďuriačová.
Prý to takto funguje už roky. Jen přibylo lidí, kterých se to dotýká.
Jemný ústupek
Pojištěnci si stěžují. Sociálka proto hodlá změnit úložnou lhůtu na sedm dní. V tlaku na neplatiče však nepovolí.
„Vymáhání pohledávek je důležité, tyto peníze potřebujeme na výplatu dávek, na uspokojení nároků klientů,“ dodává Ďuriačová.
Čtyři důležité lhůty
Tři měsíce dluhu
Když Sociální pojišťovna zaznamená dluh, počká tři měsíce a pošle Rozhodnutí o předepsání pojistného, které obsahuje lhůtu na zaplacení pohledávky.
Třídenní úložná lhůta strong>
Pokud adresát zásilku nepřevezme, po třech dnech se pokládá za doručenou.
Měsíc na právoplatnost
Rozhodnutí se stane pravomocným 30 dní od doručení.
Dva týdny k dobru
Pohledávka jde k exekutorovi nejpozději do 15 dnů od začátku právní moci rozhodnutí. Pokud jde o recidivistu, lhůta se zkrátí na pět dní.
Zdravotní zálohy odhalí zúčtování
Celý tento rok se vychází z posledního ročního zúčtování zdravotního pojištění.
Zvýšení minimálního vyměřovacího základu se promítne i do nejnižších odvodů do zdravotní pojišťovny. Pro živnostníky i samoplatiteľů jsou již ve výši 47,58 eura. Záleží však na posledním zúčtování zdravotního pojištění.
Výše zálohy osoby samostatně výdělečně činné v roce 2012 vyplývá ze zúčtování, které většina podala loni v březnu.
Podívejte se nejprve do papírů
Nejdůležitější je IX. oddíl, a to položka 65. Pokud je v této kolonce alespoň 47,58 eura, je to regulérní záloha na rok 2012. Ale pokud je tam méně, záloha se rovná 47,58 eura.
Pouze pokud jde o méně než tři eura, neplatíte nic.
Nezapomeňte, pojistné platíte za předchozí měsíc. Poprvé uhradíte změněné zálohy až v měsíci únor. „Splatnost je vždy do osmého dne v měsíci,“ píše Důvěra.
Méně problémů
Většinu pojištěnců čeká jedna pozitivní změna. Zúčtování už budou dělat pojišťovny. Nejdůležitějším termínum je 30. září.
„Od zdravotní pojišťovny dostanete informaci o výsledku ročního zúčtování v podobě výkazu nedoplatků nebo oznámení o přeplatku,“ informuje Důvěra. Výjimkou bude případ, kdy jde o méně než pět eur.
Od doručení výsledku bude 15 dní na námitky a od uplynutí této lhůty se začne počítat 45 dnů na úhradu nedoplatku nebo přeplatku.
Neplatíte, nemusí vás vyšetřit
Ověřte si závazky k zdravotní pojišťovně dříve, než se objevíte v seznamu dlužníků.
Kdo nezaplatil tři zálohy v jednem kalendářním roce, má právo jen na úhradu neodkladné zdravotní péče.
Zdravotní pojišťovna vede veřejný seznam dlužníků. U fyzické osoby oprávněné podnikat zveřejňuje obchodní jméno, sídlo nebo místo podnikání, daňové identifikační číslo a výši pohledávky, pokud jde o více než deset eur.
„Pokud pojištěnec splní podmínky pro zařazení do seznamu, nebude mít hrazenou plánovanou péči, jako například: lázeňskou péči, pravidelné kontroly u specialistů, zdravotnické prostředky,“ píše Všeobecná zdravotní pojišťovna.
Důležité je reagovat na výzvu k úhradě nedoplatků. Do seznamu neplatičů bude plátce zařazen až po uplynutí lhůty ve výzvě.
Autoři i umělci mají odklad
Hudebníci, spisovatelé či herci v důchodu ušetří. Odvodem budou podléhat jen jejich aktivní příjmy.
Autoři nebo umělci budou nadále osvobozeni od odvodů do Sociální pojišťovny. Vyplývá to z novely zákona o sociálním pojištění, která je účinná od ledna.
Původně jim hrozilo, že už v tomto roce se začnou brát v úvahu všechny příjmy podle autorského zákona. Ministerstvo práce však přistálo na argumenty některých organizací o nerovnováze příjmů umělecké obce.
Aktivní a pasivní
Od tohoto roku se autorská příjmy dělí na takzvané aktivní a pasivní. „Aktivní jsou příjmy z vytvoření díla nebo uměleckého výkonu dosaženého na základě smlouvy o vytvoření díla,“ řekl ministr práce Jozef Mihál.
Pasivní příjmy pocházejí z licenčních smluv – z použití již vytvořeného díla nebo z uměleckého výkonu. Nejčastěji jde o tantiémy.
Nejdříve od roku 2013
„Takových umělců je relativně hodně a je vůči nim nespravedlivé, kdyby z těchto příjmů měli platit sociální pojištění, jako kdyby to byl jejich aktuální aktivní příjem,“ řekl ministr.
Takové příjmy nebudou podléhat ani zdravotnímu pojištění. Nejdříve od roku 2013 bude záležet pouze na aktivních příjmech. Poprvé bude důležitá jejich výška za rok 2012. Povinnost platit odvody do Sociální pojišťovny může vzniknout nejdříve 1. července 2013.
Změnila se i platba daní
Živnostníkům přibyla jedna povinnost. Roky neměnné čísla účtů daňových úřadů už neplatí.
Tento rok je velmi náročný na administrativu. Daňové úřady změnily účty.
Nové číslo účtu tvoří předčíslí a takzvané základní číslo. Předčíslí je šestimístné a označuje druh daně. Samotné číslo účtu je desetimístné a každý poplatník má své.
„V případě, že daňový subjekt se splete při některé číslici, tato platba nebude provedena,“ řekla Beáta Uhrínová z Finančního ředitelství.
Jedině kód banky se nemění. Státní pokladna má 8180.
Pozornost věnujte i variabilnímu symbolu. Již se nepoužívá daňové identifikační číslo (DIČ) nebo rodné číslo. Náhradou je desetimístné číslo: číslice označují druh platby daně a období, za které se provádí. Od změny způsobu označování plateb se očekává, že zefektivní jejich identifikaci.
Potřebné údaje obsahuje dopis, který koncem loňského roku poslalo daňové ředitelství. Kdo zásilku nedostal, měl by se informovat na daňovém úřadě.
Daňové přiznání bude třeba podat do 2. dubna. Poslední březnový den totiž připadne na sobotu. I nyní však bude možnost odkladu.
Jak nedluží pojistné
1. Zkontrolujte si číslo účtu
Každá pobočka Sociální pojišťovny a Všeobecné zdravotní pojišťovny má vlastní číslo účtu. Důvěra a Union mají jen jedno číslo účtu. Pokud pojistné pošlete na účet jiné pobočky, platbu příjemce nemůže identifikovat a vám hrozí, že se ocitnete v seznamu dlužníků.
2. Ověřte si správnou výšku odvod v
Zaplacené pojistné může být nižší o jeden cent a už se to považuje za nesprávnou částku.
3. Založte si trvalý platební příkaz
Nejjednodušší způsob je internet banking. Vypíšete požadované údaje, vyberete z nabídky konstantní sym byl, a pokud uděláte nějakou logickou chybu, systém vás na ni upozorní. Abyste nemuseli každý měsíc chodit na poštu nebo do banky, můžete si založit trvalý platební příkaz.
4. Průběžně sledujte seznamy dlužníků
Nesprávný nebo chybějící variabilní sym byl, nesprávná výška odvodů nebo opožděné zaplacení vás může připravit o dávky ze Sociální pojišťovny nebo o plánovanou zdravotní péči. Seznamy jsou na webových stránkách.