Internetový obchod se rozrůstá stále více a více. Zákazníci v e-shopech často najdou široký sortiment za nízkou cenu, což jsou dvě zřejmě nejvýznamnější kritéria při jejich upřednostněni před kamenným obchodem. S rozrůstajícím se trhem takových obchodů přibývá. Naneštěstí se mezi nimi často najdou i nepříliš bezpečné obchody, které raději při nakupování obcházejte.
Ne každý e-shop je bezpečný
Na nedostatky obchodů upozornila i nedávná kontrola [1] SOI. Avšak většina zjištěných nedostatků zřejmě netvořila závažné problémy a šlo jen o formality, což potvrzuje i vyjádření [2] České asociace pro elektronický obchod.
Pro spotřebitele ale nejsou podstatné drobné chyby v obchodních podmínkách, které jsou jen formální povahy a nemají vliv na bezpečnost nákupu. Podstatné jsou spíše informace o dodání zboží, možnostech reklamace, zkušenosti zákazníků, celkový vzhled webu a komfort nákupu, velikost sortimentu a v neposlední řadě cena. Právě tyto faktory ovlivní vaši zkušenost s nakupováním a většina z nich má vliv na bezpečnost nakupování.
Mnozí z vás mají jistě zkušenosti s dosud nevyřízených nebo dlouhotrvajícími reklamacemi, které obchody natahovali do poslední chvíle nebo jejich nevyřídili vůbec. Pokud se ale při výběru e-shopu budete řídit několika jednoduchými pravidly, můžete tyto negativní zkušenosti omezit na minimum.
Pomoci mohou reference
Před nákupum v neznámém e-shopu raději obětujte pár minut pročtení recenzí ostatních uživatelů a zkuste se poučit z jejich zkušeností. „(Doporučujeme) zohledňovat reference na daný internetový obchod od dalších zákazníků, nejen zkušenosti při nákupu, ale i při vyřizování případných reklamací.“ Radí obchodní ředitel ProGamingShop.sk [3] Marek Hrablay.
Pokračování článku níže
Větší váhu přitem přikládejte objektivním negativním recenzím, protože většinu kladných ohlasů zveřejní zákazníci už během několika dnů po doručení objednávky. Negativní ohlasy přitem mohou často uvádět problémy při případné reklamaci až dodatečně.
Podstatné jsou údaje prodejce
Každý e-shop musí uvádět na svých stránkách všechny důležité údaje. „Prodejci jsou ze zákona povinni uvádět název firmy nebo jméno prodejce, identifikační číslo osoby, adresu, pod kterou jsou zapsány v obchodním rejstříku, kontaktní adresu a e-mail,“ říká zástupkyně Hej.sk [4] Jitka Součková.
Kompletní podmínky vyplývající ze zákona přitem nesplňují ani některé velké e-shopy. Pokud ale prodejce neuvede ani adresu svého sídla nebo obchodní jméno zapsané v obchodním rejstříku, měli byste zbystřit pozornost a obchod si pořádně prověřit nebo jej raději obejít.
Kvalitní servis
Seriózní e-shop komunikuje promptně a vždy se snaží vyjít zákazníkovi vstříc. „Pokud se na stránce e-shopu nevíte dopátrat ke kontaktům a základním informacím o společnosti, něco není v pořádku,“ tvrdí Dušan Sala, online marketing specialist Shoppie.sk [5] .
„Kvalitní e-shop by měl rychle reagovat na požadavky zákazníků a vytvářet takové podmínky na komunikaci, které zákazníkům udělají nakupování pohodlnějším a příjemnějším,“ dodává Martin Štrba, zástupce Martinus.sk [6] .
Podle Hrablaya se dá e-shop ověřit poměrně jednoduše: „V případě, že si e-shopem nejste jisti, zavolejte nebo napište na uvedený kontakt, a rozhodněte se pro koupi podle kvality a rychlosti odezvy.“
Dodací podmínky zkontrolujte nejdříve
Před samotným nákupum byste si měli nejdříve zkontrolovat dodací podmínky a zároveň reklamační řád a obchodní podmínky. Hrablay doporučuje zaměřit se zejména na výšku poštovného. „Vyhnete se tím překvapení na konci objednávkového procesu,“ dodává. Celková cena za nákup se totiž může při drobnostech i podstatnější lišit právě kvůli ceně za dodání.
Některé obchody mají také postup při reklamaci nastaven t když, že je pro zákazníka poměrně nevýhodný a častokrát se může spojovat s množstvím dalších nákladů.
Upřednostněte větší e-shopy
Kdykoli je to možné, upřednostněte větší e-shopy. Ušetřit nákupum v menším, neověřeným obchodě pár eur vás může později vyjít pořádně draho. František Majtán z TPD. cz [7] tvrdí: „Je nesrovnatelně nižší pravděpodobnost, že padne sít Euronics, jako že padne Juraj Příkladný z Dolní utopické.“
To ale neznamená, že třeba každý malý obchod odepsat, stačí když budete opatrný a raději si prostudujete recenze ostatních uživatelů, popřípadě ověříte či e-shop nedisponuje certifikáty. V některých případech vám ale ani certifikáty nemusí zaručit 100% bezpečný nákup.
Nakupujte na Slovensku
Při vracení zboží do zahraničí vám mohou vzniknout nemalé náklady spojené s poštovným. Podle Majtán by měl mít kvalitní e-shop lokální zastoupení, čili fakturační a poštovní adresu na Slovensku. Při vrácení zboží do sedmi dnů totiž nese náklady na poštovní spotřebitel.
To však neznamená, že máte nakupovat výhradně v Slovenském obchodech. Pokud ale najdete dvě cenově srovnatelné nabídky a jedna z nich pochází ze zahraničí, určitě zvolte tu domácí. Kromě ušetření nákladů při případném vrácení zboží se můžete v případě problémů obrátit i na SOI, která na zahraniční obchody dosah nemá.
Samotné sídlo společnosti přitem nemusí být přímo na Slovensku, stačí když se zde nachází pobočka, která dokáže řešit reklamace, vrácení zboží a podobné náležitosti.
Certifikát je známkou kvality
Podle Součková z Hej.sk by neměly zklamat internetové obchody s certifikátem České asociace pro elektronický obchod. Organizace je zaměřena hlavně na certifikaci e-shopů a její certifikát zaručuje vysokou bezpečnost nákupu.
Certifikovaný obchod musí splňovat všechny zákonné podmínky a nakupování v něm by mělo být bezpečné. „Pomozte dětem samozřejmě nemůže ručit za chování konkrétní osoby, resp. nezávislého podnikatelského subjektu, ale v případě opakovaného porušování zákonných požadavků můžeme přistoupit k neobnovení, resp. odebrání certifikátu, „tvrdí Jozef Dvorský za dětem.
Každý certifikovaný obchod musí splňovat podmínky [8] SAECO. Seznam ověřených e-shopů naleznete na stránce bezpecnynakup.sk [9] kde se nachází i desatero bezpečného nákupu [10 ] .
Kromě toho existují i certifikáty udělované porovnávače cen, které jsou častokrát přiděleny na základě dobrých uživatelských ohlasů a tím pádem poskytují také vysokou míru bezpečnosti.
Jak vybrat vhodný obchod přes porovnávače cen?
Na Slovensku existuje hned několik porovnávačů cen. Ty slouží k jednoduché srovnání cen registrovaných obchodů. Zároveň je ale můžete využít k přečtení recenzí od uživatelů na jednotlivé e-shopy nebo i přímo vybrané zboží.
Pozice v seznamu je přitem ovlivněna více faktory a není to jen samotná cena zboží. Několik porovnávače totiž zohledňují cenu za proklik, kterou jim obchody platí v případě, že se zákazník dostane na stránku e-shopu prostřednictvím jejich doporučení. Avšak některé z nich umJítují na první místa jen ověřené obchody. „Na nejvyšších místech v katalogu jsou pouze ty obchody, ve kterých se klienti nemusí bát nakupovat,“ tvrdí projektový manažer Heureka.sk [11] , Kamil Demuth.
Musí splňovat podmínky kvalitního obchodu určeného recenzemi nebo certifikáty, dostupnost zboží či jeho přijatelná cena.
Podobné parametry používá i Pricemania.sk [12] : „V základním zobrazení na detailu produktu se na prvních pozicích zobrazují ověřené obchody. Jde o obchody, které jsme certifikovali na základě dlouhodobé spokojenosti jejich zákazníků, „říká zástupce webu Michal Král.
Některé z porovnávačů udělují obchodem i různé certifikáty, které jsou většinou založené na recenzích zákazníků. Tuto službu poskytuje například Heuréka . sk [13] , NajNákup . sk [14] a značkový sportovní . sk [15] . „V budoucnu plánujeme ověřovat serióznost a spolehlivost namátkově i ve vlastní režii,“ dodává Král.
Nezapomeňte na servis
Před nákupum si vždy ověřte dostupnost servisních míst, se kterými můžete řešit případnou reklamaci, a to hlavně při nakupování ze zahraničních e-shopů. Ty nemusí mít na Slovensku žádné servisní místa a případné náklady spojené se zasíláním zboží v případě reklamace se tak mohou vyšplhat poměrně vysoko.
Ani nakupování ve velkých e-shopech se všemi certifikáty však nebude nikdy na 100% bezpečné, ale pokud se při nákupu budete řídit jednoduchými pravidly a ověříte si zvolený obchod přečtením uživatelských recenzí či kontrole platnosti vydaných licencí, určitě tím zvýšíte míru bezpečnosti a v konečném důsledku i vaší spokojenosti se zvoleným e-shopem.
Porovnejte si nejlepší ceny
Ačkoliv nejvýhodnější cena ani zdaleka nemusí být jedinou rozhodující podmínkou, při výběru e-shopu může výrazně pomoci. Prohlédněte si přehled porovnávačů cen:
References
- ^ kontrola (www.zive.sk)
- ^ vyjádření (www.zive.sk)
- ^ ProGamingShop.sk (www.progamingshop.sk)
- ^ Hej.sk (www.hej.sk)
- ^ Shoppie.sk (www.shoppie.sk)
- ^ Martinus.sk (www.martinus.sk)
- ^ TPD.sk (www.tpd.sk)
- ^ podmínky (www.bezpecnynakup.sk)
- ^ bezpecnynakup.sk (www.bezpecnynakup.sk)
- ^ desatero bezpečného nákupu (www.bezpecnynakup.sk)
- ^ Heuréka . sk (www.heureka.sk)
- ^ Pricemania.sk (www.pricemania.sk)
- ^ Heureka.sk (www.heureka.sk)
- ^ Kde jsem (www.najnakup.sk)
- ^ Pricemania.sk (www.pricemania.sk)
Komentáře