Dnes se dá téměř vše nakoupit pohodlně přes internet. Stačí pár kliků a je to!
Virtuální šoping má mnoho výhod. V první řadě výrazně šetří čas a peníze. Zanedbatelný však není například ani fakt, že se netřeba natahovat s neochotným prodavačem. Nebo odpadá nutné zlo oběhnout několik obchodů, abychem uklidnili svědomí, že jsme opravdu koupili zboží za nejvýhodnější cenu.
Důležité je, samozřejmě, vědět, kde nakupovat na webu. Hodně o spolehlivosti obchodu napoví cena zboží, možné způsoby placení i údaje, které při koupi stránka žádá. „Je několik způsobů, jak se přesvědčit, že elektronický obchod je seriózní a spolehlivý,“ říká Ing. Martin Magdolen, product manager společnosti Slovanet. „Pokud jsou na stránkách uvedeny informace o provozovateli, obchodní podmínky, reklamační řád či další informace týkající se průběhu nákupu a plateb, dá se předpokládat, že je to opravdu seriózní obchod, který se od kamenného liší pouze tím, že prodává v prostředí internetu, „vysvětluje. „Doporučuji však také ověřit si reference od známých nebo jjiných nakupujících na specializovaných internetových fórech nebo přímo na stránce e-shopu, pokud umožňuje zákazníkům hodnotit zboží a spokojenost s nákupum. Obchodník, který to dovolí, ví, proč to dělá.“
Bezpečnost je prvořadá
Důraz na bezpečnost by měl být opravdu velký. Jinak ohrožujeme své údaje, peníze ale i počítač, přes který nakupujeme. Platí, že nikdy, ale opravdu nikdy nepodléháme nabídkám, které se objevily v spamech, nenakupujeme přes počítač, o jehož bezpečnosti si nejsme úplně jisti a dávejme si pozor na pět písmenek.
„Přenos citlivých informací na internetu zajišťuje takzvaný HTTPS protokol. Nemusíte vědět, Čo znamenají, důležité je, abyste si, když platíte přes internet kartou, zkontrolovali, zda se adresa stránky, na které vyplňujete údaje k platbě začíná písmenky https: / /. Pokud ano, jste v bezpečí, odesílané údaje se šifrují a kromě obchodníka se k nim nemůže dostat nikdo j jiný, „vysvětluje Magdojen.
Některé eshopy na svých stránkách uvádějí i certifikáty potvrzující jejich bezpečnost. „Bezpečnost nákupu přes internet si můžete ověřit například na stránkách České asociace pro bezpečný obchod,“ doporučuje odborník.
Nejrozšířenější způsob platby za zboží objednané přes internet je dobírka. Má své výhody, protože prodejce se kromě adresy doručení zboží v podstatě nedostane k žádným jjjjjjiným informacím o kupujícím. Na druhé straně, poštovné, balné a dobírka zvyšují cenu kupovaného zboží.
O něco levnější obvykle vychází platba kartou. „Ani v tomto případě však ne třeba uvádět PIN kódy nebo hesla ke kartám a účtům. Pokud to stránka vyžaduje, třeba z ní Čo nejdříve odejít,“ radí odborník.
„Při platbě kartou stačí obvykle uvést jméno jejího držitele, číslo karty, datum expirace a číslo ze zadní strany karty. Jakýkoliv další údaj je navíc. Nejbezpečnějším způsobem platby v prostředí internetu je služba PayPal. Je to online platební brána, při které na rozdíl od platby kartou, prodávající nezíská kompletní informace o
kartě kupujícího. Ty jsou bezpečně uloženy v databázi společnosti PayPal a žádná třetí strana se k nim v plném rozsahu nedostane, čímž se snižuje riziko zneužití platební karty. Největší výhoda PayPalu je však v možnosti napsání reklamace do 45 dnů od provedení nákupu, pokud je dodané zboží poškozeno nebo zboží vůbec nedorazí. Paypal totiž po celou dobu blokuje úhradě obchodníkovi av případě, že se reklamace objeví, obě strany mají 30 dní na její vyřešení. Pokud se potvrdí nekalé praktiky ze strany obchodníka, všechny peníze se Vám vrátí pěkně zpět na účet. „
Text zpracoval: zg, pro obsahový servis, tiskové materiály Trumpeter
Foto: Shutterstock