Zboží zakoupené v pohodlí domova, levnější než v obchodě a bez zbytečného honění se po přeplněných nákupních centrech – to jsou nejčastější důvody, pro které využíváme nákupy online. Ačkoli mnoho zákazníků si kupovaný výrobek potřebuje takříkajíc osahat, stále více Slováků využívá při shánění výrobků právě internet. Online prostředí však nepřitahuje jen kupujících, ale také množství podvodníků. Víte, jaké jsou největší rizika nákupu přes internet a jak se jim vyhýbat?


Jen antivirus někdy nestačí

Aby vaše osobní údaje nebyly nikde zneužity, je třeba, abyste svůj počítač vybavili komplexním bezpečnostním softwarem. Ten by kromě antivirové ochrany měl zahrnovat i obousměrný firewall a nástroj proti tzv.. phishingu . Určitě však oceníte také antispam a pokud se ve vaší domácnosti pohybují děti, na místě jsou také nástroje rodičovské kontroly . Všechny tyto systémy nastavte t když, aby se pravidelně aktualizovaly. Při nákupu přes internet se totiž musíte připravit na to, že řada obchodů bude od vás vyžadovat registraci. E-mailová schránka se vám však může začít plnit nejen nabídkami od seriózních prodejců, ale i od těch podvodných s nežádoucím obsahem.


Mohlo by vás zajímat: Doba PIN kódů a hesel je zde: Vyberte si snadno zapamäteľné a bezpečné zároveň [1]


Zkontrolovat, Čo se dá

Než si cokoliv objednáte, ujistěte se, že se chystáte oslovit poctivého obchodníka. Prostudujte si kontaktní údaje a klidně si je ověřte na stránkách živnostenského rejstříku. Nejlepším ukazatelem jsou však samotné reference od předchozích zákazníků . Pokud je internetový obchod opravdu seriózní, zajímá ho zpětná vazba , která se odráží v hodnocení od kupujících. Právě v komentářích se můžete dočíst, zda nastaly problémy při doručování zboží, zda objednané výrobky vůbec dorazili k adresátovi a jak se prodejce zachoval při reklamaci.

Na vyhledávání si dopřejte dostatek času

Pokud máte zálusk na konkrétní zboží, neobjednávejte ho z první webstránky, na níž ho najdete v nabídce. Prostudujte si i ostatní konkurenční portály a vyberte si ten, který vám nabízí nejlepší cenu a nejlepší podmínky dodání. Mezi oblíbené praktiky internetových prodejců patří vytvoření podobné stránky, na které je nabízené zboží výrazně nadhodnocený . Přehnané ceny mají pak zákazníka nabádat k pocitu, že právě skutečná a relevantní stránka daného obchodu nabízí výrobky za nejpříznivější ceny.

Pozorně studujte podmínky prodeje

Jste pevně rozhodnut, že si výrobek z dané webstránky objednáte? Před vyplněním závazného formuláře si přečtěte podmínky kupní smlouvy. Hledejte v nich způsoby platby, doručení, reklamace a především lhůtu, do které můžete výrobek vrátit bez udání důvodu. Mnoho obchodníků v současnosti nabízí dopravu zdarma, pokud si objednáte zboží nad určitou hodnotu. Pokud tedy není požadována platba na účet předem, vyhněte se jí a zaplaťte až kurýrovi nebo na dobírku v provozech pošty .


Mohlo by vás zajímat: Dárky z pohodlí domova: Nákup přes internet se vyplatí [2]


Internetové aukce jen pro odvážné?

S rozšiřováním internetu v našich domácnostech se postupně rozmáhá i nákup na aukčních portálech a mezinárodně-prodejních stránkách . Častokrát zde totiž můžete najít i zcela novou věc za poloviční částku oproti kamennému obchodu. Nejčastějším důvodem takové nabídky je buď nevhodný dárek nebo špatná finanční situace prodávajícího. Mezi po zapnutí se však najdou i internetoví podnikatelé, kteří vlastní obchodní provozu a takovýmto způsobem chtějí své zboží zviditelnit nebo rychleji prodat. Takový nákup má však několik nevýhod:

  • musíte platit VŽDY předem – je to pravidlem nejen na stránkách slovenského bazarů, ale i zahraničních portálů typu Ebay (platba způsobem Pay-Pal)
  • vyobrazen zboží nemusí odpovídat realitě – zvláště, pokud se jedná o použitý výrobek, fotografie nemusí odhalit případné chyby, které nejsou uvedeny v popisu
  • může se jednat o podvod – zboží, za který jste zaplatili, vám nakonec nemusí být doručen (hlavně pokud je inzerentem soukromá osoba)
  • obvykle nemáte šanci zboží reklamovat – nový i použitý zboží kupujete bez záručního listu (pokud prodávajícím není seriózní obchod)

Pokud se tedy rozhodnete využít takový způsob levnějšího nákupu, vždy si o prodávajícím přečtěte reference. V případě, že se vám cokoliv nezdá, od koupě raději odstupte.

Neklikejte bezhlavě

Stává se i vám, že v Doručené poště najdete lákavou nabídku od neznámého prodejce? Před takovými e-maily se mějte na pozoru. Obzvlášt před těmi, které od vás požadují aktualizaci údajů o vašem účtu. Může totiž jít o metodu phishing, jejímž prostřednictvím podvodníci kradou citlivé údaje . Za žádných okolností neklikejte na vám neznámé stránky a nikdy neposílejte čísla účtů, kreditních karet či rodné číslo mailem.


Jak jste na tem s nakupováním přes internet vy? Na Čo si dáváte nejvíc pozor? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi a vyhrajte víkendový pobyt nebo další ceny v naší soutěži [3] . Nezapomeňte uvést platnou emailovou adresu.


  • Zdroj: Johnny
  • Foto: sxc.hu

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.