Agenturní zpravodajství jsme v 18:38 nahradili autorským článkem deníku SME.

Z torza autobusu vytahovali záchranáři oběti a zraněných osm hodin. Hovoří o scénách jako z války.

BERN. Doma už čekali rodiče, ale autobus plný dětí z belgických škol Lommell a Heverlee se z lyžařského zájezdu nevrátil. Havaroval v tunelu v jižním Švýcarsku.

Při tragické nehodě zahynulo 28 lidí, z toho 22 dětí. Dalších 24 se zranilo, tři děti jsou v kómatu, většina z nich jsou 12-letí školáci. Z přední části autobusu zůstalo jen torze.

Belgický deník Le Soir cituje holčička, kterému se podařilo po nehodě zavolat svým rodičům. „Byla tma, slyšela jsem strašný náraz.

Sedadla se rozletěly na všechny strany a já jsem se zasekla mezi dvěma z nich. „Zlomila si obě nohy a ruku, a přesto může mluvit o obrovském štěstí.

Nic takového nezažili

Prožila nejtragičtější nehodu, jaká se kdy stala na švýcarských silnicích. Alain Rittemer, šéf záchranářů, pro televizi RTL přiznal, že za 20 let kariéry ještě nic takového strašné neviděl.

„Děti zažily obrovský šok, záchranáři je drželi za ruce a snažili se jim pomoci t když, jako by byly jejich vlastní,“ prohlásil.

Záchranná akce trvala osm hodin, podílelo se na ní 200 lidí a osm helikoptér. Podle tamního policejního šéfa to byla scéna jako z války.

Pro Belgičanů je to obrovský šok. „Tato drama obrátí zemi naruby,“ prohlásil belgický velvyslanec ve Švýcarsku Jan Luykx.

„Nic takového jsem v životě nezažil.“ Belgický premiér Elio di Rupo hovoří o tragickém dny pro jeho zemi a dodává: „Na to, Čo cítíme, neexistují slova.“

4.jpg

Minuta ticha

Vlámský, valonským, švýcarský, ale i Evropský parlament, který má sídlo v Bruselu [1] , si oběti připomněli minutou ticha. Belgická vláda vyhlásila den smutku.

Televize vysílaly od časného rána mimořádně zpravodajství, ve kterém se střídaly rozhovory s politiky, záchranáři či psychology. Kamery přistupovali k rodinám s velkým respektem a snímaly jejich většinou jen z dálky.

Psychologové zamířili do postižených škol na pomoc kamarádům a spolužákům obětí, ale zejména rodičům dětí, kteří se tam shromáždili. „Je to strašné, někteří rodiče ještě ani nevědí, zda jsou jejich děti živé, nebo mrtvé. Když se jim podaří dítěti dovolat a dozvědí se, že žije, pláčou radostí, „říká jeden z nich.

Ještě horší to pro ně bude na místě činu, kam odletěli spolu s premiérem Di Rupem a kde budou zřejmě muset pomáhat při identifikaci obětí.

Vláda rodinám na cestu okamžitě poskytla vojenské letadlo, na letiště jim přišli říct slova útěchy i král Albert II. a královna Paola. V autobuse nebyli jen belgické, ale i deset holandských dětí. Mezi oběťmi je údajně i jedna osoba německé a jedna polské národnosti.

Obě postižené školy leží ve vlámské, holandsky mluvící části Belgie. Podle belgických médií se rozhodli jít na lyžařský výcvik společně, aby ušetřili náklady na dopravu.

kondolence jsou zaplaveny i internetové stránky. „Slova mi chybí, ale myslím na těch malých andělů, kteří nás opustili příliš brzy, i na jejich rodiny,“ píší lidé.

2.jpg

Nevědí proč

Nehoda zatím nemá vysvětlení. Nebylo do ní zapleteny další vozidlo. Autobus se z ničeho nic vychýlil z dráhy a narazil do betonové odstavné plochy v tunelu, podle médií v plné rychlosti.

Nasvědčují tomu záběry havarovaného vozidla, který má místo přední části jen velkou díru, ze které trčí kusy plechu.

Autobus patřil společnosti Toptours, která se specializovala na tento druh dopravy a má výbornou reputaci. Nesedí ani hypotéza, že by řidiči mohli být unavení.

Podle některých zpráv se nehoda stala jen půlhodinu poté, Čo vystartovali. Čo se stalo, neřeknou ani řidiči, oba při nehodě zahynuli.

3.jpg

5.jpg

ico

Za každou obět by měly vyplatit pojistné 220 tisíc eur

Za každou obět nehody belgického autobusu ve Švýcarsku by měly vyplatit pojistné minimálně 220 tisíc eur. Dnes to oznámila agentura Belga.

Náklady převezme belgická společnost AG Insurance, kde byla pojištěna přepravní společnost, uvedla Belga s odvoláním na Wauthier Robyns de SCHNEIDAUER, člena belgického sdružení pojišťoven Assuralia. Ze zprávy není jasné, zda částka 220.000 připadá jen za zabitého pasažéra.

Pojišťovna je již v kontaktu s oběma školami, žáci kterých se v autobuse vezli.

PROTEXT

ico

nejtragičtější nehody v Evropě

18. srpna 2002, Turecko

Nehoda autobusu v jižní provincii Mersin si vyžádala 31 obětí a 34 zraněných.

17. května 2003, Francie

NeDaleko města Lyon přišlo k nehodě autobusu převážejícího německých turistů s bilancí 28 obětí a 46 zraněných.

30. července 2004, Turecko

Srážka autobusu a dvou nákladních vozidel neDaleko města Tercan v provincii Erzincan si vyžádala 26 obětí.

22. července 2007, Francie

Nehoda autobusu převážejícího 50 polských poutníků si vyžádala 26 obětí a 24 zraněných poté, Čo vozidlo sjelo z cesty a zřítilo se do příkopu na jihovýchodě země.

4. listopadu 2008, Německo

Dvacet převážně starších lidí zahynulo v útrobách autobusu, který zachvátily plameny na dálnici při Hannoveru. Požár měl na svědomí cestující, který si zapálil cigaretu na záchodě.

12. října 2010, Ukrajina

Až 45 lidí zemřelo při srážce autobusu a vlaku na železničním přejezdu ve městě Marganec.

References

  1. ^ Bruselu (www.sme.sk)

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.