Provozovatelé německé elektrizační sítě se připravují na těžkou dvoudenní zkoušku, kterou jejich ode dneška podrobí orkán Xaver.
Internetová stránka měsíčníku manager magazin informuje, že Tannet, jeden z provozovatelů německé elektrizační sítě, mobilizuje dodatečný personál, aby zabránil blackoutu, rozsáhlému přerušení dodávky elektrické energie nejen v regionech bičovaných silným větrem, sněhem či deštěm, ale i v dalších částech Německa .
Problém pro burzy
Větrná bouře Xaver také trápí obchodníků na energetické burze v německém Lipsku. Trh očekává v nejbližších dnech prudký nárůst nabídky energie z větrných elektráren, a ceny elektřiny proto výrazně poklesly.
Cena za megawatthodinu se ve středu propadla o 40 procent oproti předchozímu dni, stála tedy 31,50 euro.
V sousedním Francii přitem obchodníci za elektřinu zaplatí až dvakrát tolik, na francouzském trhu stojí jedna megawatthodinách kolem 70 eur.
„Přepravní kapacita na hranicích je omezená, a tak se nemůže Německo zbavit přebytečné energie a Francie jí nemůže dostatek importovat, aby pokryl svůj stoupající poptávka,“ vysvětlil pro Tagesschau.de jeden z obchodníků.
Obchodníci odhadují, že větrná bouře by mohla výkon elektráren zvýšit troj až čtyřnásobně, což má za následek přebytek na straně nabídky a klesající ceny energie.
Rekordní bouře
Nejsilnější nárazy větru mají v následujících 48 hodinách dosáhnout na severu a severozápadě země 12. a ve vnitrozemí 11. stupeň orkánovej škály. Tím se Xaver vyrovná orkánu Kyrill, který 18. a 19. ledna 2007 lámal stromy, trhal elektrické dráty a mnohé ocelové elektrické stožáry sklonil až k zemi. Německá televizní stanice ARD ve svém zpravodajství dnes uvedla, že Xaver bude dokonce bouře, jaké Německo nezažilo už desetiletí.
Během orkánu Kyrill zahynulo v západní Evropě 49 lidí, z nich přišlo o život 10 v Německu. Na jeho území napáchal živel škody za 2,5 miliardy eur.
Zatímco orkán Kyrill vznikl nad Newfoundland 15. ledna 2007 a přes Atlantik se přesunul za tři dny nad západní Evropu, současný Xaver se zrodil v Arktidě a přes Severní moře a Skandinávii směřuje na jih, Jeho údery však pocítí i v Británii, Holandsku, Belgii a samozřejmě v Irsku.
O orkánu se podle meteorologů mluví tehdy, pokud nárazy větru překročí rychlost 118,5 kilometru za hodinu. Orkán vznikají v důsledku velkých teplotních rozdílů na planetě. Nad Evropou se mohou projevit pouze na podzim av zimě, nebot v obou ročních obdobích dochází na severní polokouli k největším tepelným výkyvům.