Autor: SITA, Webnoviny.sk, 16. září 2012 18:56, aktualizovAno 17. září 18:36
Otrava alkoholem už dorazila i na Slovensko. V prešovské nemocnici leží Slováci, kteří na rodinné oslavě popíjeli podomácku vyrobený alkohol z Česka.
BRATISLAVA 16. září (ČTK) –V sobotu (15. září) slovenská policie získala od českých kolegů informaci, že muž z Prešova si objednal alkohol s možným zvýšeným obsahem metanolu. Prešovská policisté ihned kontaktovali tohoto muže.
Informace se následně potvrdila a policisté odebrali vzorek předmětného alkoholu. Prešovčan si přes internet objednal v Čechách 10 litrů slivovice, přičemž alkohol měl být dobré jakosti, vypálený v palírně v roce 2011 s certifikátem o kvalitě. Zásilka mu byla doručena ve čtyřech plastových nádobách.
Následně ho Prešovčan podáván v pátek (14. září) na oslavě 50. narozenin v jedné Kapušianske restauraci. „Na oslavě bylo přibližně 30 hostů, přičemž podle oslavence ho konzumovalo 10 až 15 osob,“ uvedla Baloghová a dodala, že policisté zjistili a vyhledali lidi, kteří tento alkohol pili.
Všech upozornili, aby šli na lékařské vyšetření. Ze zajištěné vzorky se kriminalistického-Odbornost zkoumáním potvrdilo zvýšené procento metanolu nad normu.
Vyšetřovatel Policejního sboru v této souvislosti zahájil trestní stíhání za přečin ohrožení zdraví potravinami a jjjjjjinými předměty.
V prešovské nemocnici nadále zůstává všech osm lidí, u kterých bylo podezření z možné otravy metylalkoholem ze slivovice přivezených z České republiky.
Také pondělní opakované výsledky pacientů potvrdily metylalkohol v krvi čtyř osob. Další čtyři měli výsledky negativní. Přesto všech osm přijatěch pacientů zůstává na pozorování dále v nemocnici.
Jak uvedl pro agenturu SITA Pavel Gazdič, náměstek LPS pro nechirurgické obory Fakultní nemocnice s poliklinikou Jána Adama lékař pro dospělé v Prešově, v léčbě pokračují. Stav pacientů je dobrý.
V úterý rAno všem znovu odeberou vzorky krve na rozbor. Pokud se methanol v organismu pacientů sníží na přijatelnou hranici, lékaři budou uvažovat o jejich propuštění do domácí léčby. Postižení odmítli kontakt s médii.
„Metylalkohol v krvi je obecně vážná věc. Pacientů propuštěním tehdy, když bude hladina metylalkoholu z krve eliminována, „ uvedl ředitel Fakultní nemocnice s poliklinikou Jána Adama lékař pro dospělé v Prešově Radoslav Čuha.
Postižených ještě v pondělí čeká kontrolní vyšetření u očního lékaře. Primář I. interního oddělení Marián Babčák uvedl, že pacienti jsou mimo ohrožení života. Cítí se dobře. „Myslím si, že jsme zvládli všechny základní postupy, které bývají při takových případech nutné. Zdá se, že v průběhu dalších 24 hodin bude jejich stav natolik stabilizovaný, že budou moci jít domů, „ řekl primář.
Nebezpečná koncentrace methanolu
Podle jeho vyjádření u hospitalizovaných byla koncentrace methanolu vyšší než určují normy, ale ne životu nebezpečná. Postižení řádně přijímají potravu i tekutiny, jejich léčba obsahuje i přiměřenou dávku medicínského alkoholu, který působí jako antidotum a užívají i vysoké dávky některých léčiv.
Znamená to, že se u nich navozuje mírný stupeň opilosti, nafoukali by asi jedno promile alkoholu. Mezi hospitalizovanými osobami jsou lidé ve věku od 20 do více než 50 let věku, také jedna žena. Lékaři postupují podle předpisů, které používá i česká internistické společnost. Stav pacientů konzultovali také s Národním toxikologickým centrem v Bratislavě.
„Dostávají přiměřenou rehydratační léčbu, infuze av pravidelných intervalech se kontroluje jejich vnitřní prostředí,“ řekl Babčák. Pacienti byli pojetí z prostorových důvodů na tři oddělení, jsou rozděleni na I. a II. interním oddělení a dva jsou na pracovním lékařství.
Podle primáře interního oddělení otrava methanolem se projevuje v závislosti na jeho množství. Příznaky mohou být lehké, jaké bývají po mírné opilosti. Při těžkých formách otravy nastupují příznaky poškození centrálního nervového systému, může jít o poruchy vědomí, nadměrnou spavost, křeče, zvracení, k tomu se může přidat i porucha zrakového nervu v podobě šerosleposti.
Pokud je děj nevratný, může dojít ik takovému poškození zrakového nervu, který končí slepotou. Pacientům po propuštění lékaři doporučí během dvou až tří týdnů kontrolu vnitřního prostředí organismu, čímž se posuzuje zdravotní stav ledvin a později by měly jít na jaterní testy.
Babčák uvedl, že lékaři propuštěným pacientům nebudou zakazovat konzumaci alkoholu v rozumné dávce. Problém vidí spíše v kvalitě produktu, aby šlo o bezpečný alkohol. Babčák vyzývá veřejnost, aby se chovala velmi zodpovědně.