Prodávající nabízí k prodeji různé věci jako mobilní telefony, tenisky, slámu, ale nejčastěji jsou to již zmíněné mobilní telefony. V inzerátu je uveden pouze e-mailový kontakt, přes který probíhá i další komunikace s případným zájemcům. Žádná jména, telefonní čísla ani osobní setkání.
Pokud kupující projeví zájem o zboží, prodávající mu zašle číslo účtu v bance, na který požaduje na znak seriózního zájmu o zboží, zaslat zálohu a zároveň inzerát z nabídky vymaže. Výše zálohy se pohybuje od 50 do 200 Euro.
Po zaslání zálohy prodávající přestane komunikovat a zboží nezašle. V jednotlivých inzerátech jsou uvedeny různé e-mailové adresy a rovněž různá čísla účtů, které na první pohled s sebou nesouvisejí, ale vše je vytvořeno pouze za účelem podvodu. Společný je pouze postup prodávajícího.
Policie proto upozorňuje veřejnost, aby při koupi jakéhokoli zboží přes internetové bazaru byli nanejvýš opatrní. Dobré je zjistit si reference na prodejce a všímat si různé podezřelé věci, jako například chybějící údaje o prodejci, odmítání jiného jako e-mailové kontaktu, zda požadování zaslání zálohy, být malé částky. Určitě neposílejte žádné peníze předem! Ideálním řešením je osobní setkání, na kterém si můžete zboží prohlédnout, odzkoušet a až tak zaplatit.
Komentáře