„Policie upozorňuje lidi, aby při koupi jakéhokoli zboží přes internetové bazary byli nanejvýš opatrní. Dobré je zjistit si doporučení a všímat si i jiné věci, jako například chybějící údaje o prodejci, odmítání jiného než e-mailové kontaktu, zda požadování zaslání zálohy, být malé částky. Určitě neposílejte žádné peníze předem! Ideálním řešením je osobní setkání, na kterém si můžete zboží prohlédnout, odzkoušet a až tak zaplatit, „ doporučuje mluvčí Krajského ředitelství Policejního sboru v Prešově Daniel Džobanik.

Podle Džobanik zaznamenali v těchto případech sice odlišné údaje prodávajícího, ale stejný postup při podvodech. Prodávající podle něj nabízí k prodeji různé předměty, nejčastěji však mobilní telefony.

„V inzerátu je uveden pouze e-mailový kontakt, přes který probíhá i další komunikace s případným zájemcům. Žádná jména, telefonní čísla ani osobní setkání. Pokud kupující projeví zájem o zboží, prodávající mu zašle číslo účtu v bance, na který požaduje na znak seriózního zájmu o zboží zaslat zálohu a zároveň inzerát z nabídky vymaže. Výše zálohy se pohybuje od 50 do 200 eur, „ popisuje postup Džobanik a upozorňuje, že po zaslání zálohy nejenže přestane podvodník komunikovat, ale zboží nikdy nepošle.

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.