Original article

Právne účinky doručenej zásilky nebo kdy se považuje zásilka za doručenú

4 3 hlasov

Viete, kdy nastávajú právne účinky doručenej výpovede nebo oznámenia o odstúpení od zmluvy? Áno, je to dňem doručení zásilky jej adresátovi, která takovouto výpoveď nebo oznámenie o odstúpení obsahovala. Vedeli ste ale, že za doručenú zásilku se z právneho hlediska považuje i taká, která v skutočnosti adresátovi doručená nikdy nebyla? Poďme si tuto problematiku podrobnejšie vysvetlit v našem článku.

  1. Stručný přehled článku

    Pro doručování hmotnoprávnych úkonů stačí, když tento úkon dojde do sféry vlivu adresáta. Už od tohto momentu se považuje právny úkon za doručený a nastávajú právne účinky, které jsou s jeho doručením spojené. Není při tem podstatné, či se adresát právneho úkonu o obsahu zásilky dozvie nebo ne. Důležité je, že mal objektívnu možnost se o jej obsahu dozvediet.

    Odmietnutie zásilky ze strany adresáta nemá žádný vliv na jej doručene. Když by k odmietnutiu zásilky došlo, i tak se z právneho hlediska považuje za doručenú.

    Víc podrobností nájdete v článku nižší.

Hmotnoprávne doručení vs. procesnoprávne doručení

Na úvod musíme hned říct, že v tomto článku se budeme zaoberat doručovaním hmotnoprávnych úkonů a nie procesnoprávnych úkonů. Aký je v tem rozdiel?

Procesnoprávne úkony jsou tie, které vykonávate v rámci správneho konania (napríklad konania o priestupkoch, konania před katastrem nehnuteľností, konania před stavebným úradom) nebo súdneho konania. Teda v rámci nejakého úradného procesu. Procesnoprávnym úkonem je napríklad podanie žaloby nebo podanie odvolania. Když odvolanie doručujete úradu nebo súdu, je důležité vediet, kdy se považuje za doručené a kedy nastávajú jeho právne účinky. Odpovede na tyto otázky riešia právne predpisy upravujúce doručování procesnoprávnych úkonů. Týmito se však zaoberat v našem článku nebudeme.

Čo nás ale bude zaujímat podstatne víc, je doručování hmotnoprávnych úkonů. Hmotnoprávny úkon je taký úkon, který se realizuje najčastejšie mezi súkromnými osobami, t.j. mezi fyzickými osobami, podnikateľmi, obchodnými spoločnosťami. Mezi súkromnými osobami též potřebujete doručovat rôzne právne úkony, aby nastali ich právne účinky. Takýmito úkonmi jsou napríklad výpoveď nájmu, oznámenie o započítaní pohledávok, odstúpenie od zmluvy, uplatnenie svojich nároků z vadného výrobku a mnohé jiné. Hodněkrát je potřebné tyto úkony doručit včas, a preto otázka, kdy se z právneho hlediska považujú za doručené, je velmi dôležitá. Jej správne zodpovedanie Vám hodněkrát může ušetrit množstvo problémů a peňazí.

Zásilku nemusí adresát otvoriť

Doručování hmotnoprávnych úkonů se opiera o tzv. teóriu dojdenia. Podle této teórie je důležité, aby mal adresát Vašeho právneho úkonu objektívnu možnost se s ním oboznámit a už momentem vzniku této objektívnej možnosti se považuje Váš úkon za právne perfektný (vznikajú na základe neho želané právne účinky). Objektívnu možnost oboznámit se se zásielkou, v které se nachádza Váš právny úkon (napr. výpoveď), bude mít jej adresát vtedy, když zásilka dojde do sféry jeho dispozície, t.j. když adresát bude mít reálnu možnost zásilku prijat a otvorit. Důležité je též uviest, že adresát se v skutočnosti o obsahu Vašej zásilky dozvediet nemusí. Stačí, když mal objektívnu možnost se o nej dozvediet. Už vtedy se považuje Vaša zásilka obsahujúca Váš právny úkon za doručenú a začnú pôsobit jej právne účinky vůči adresátovi.

Právne účinky doručení Vašej zásilky nastanú i přes odmietnutiu jej převzetí ze strany adresáta

Pro určenie presného času doručení zásilky je důležité určit moment, kdy mal adresát možnost se s ňou oboznámit za obvyklých okolností. Když by byl napríklad adresát preukázateľne dlhodobo odcestovaný v zahraničí, určite by nemal objektívnu možnost se o zásilce dozvediet. Když však adresát mal napríklad pokazenú schránku, z které mu vietor odfúkol oznámenie z pošty o tem, že má na nej uloženú Vaši zásilku, a preto si ji ani nevybral, zásilka by se považovala za doručenú. Za obvyklých okolností mal mít totiž adresát schránku opravenú, t.j. za obvyklých okolností by mal objektívnu možnost se o zásilce dozvediet.

Skúsme si pro lepšie porozumenie teórie dojdenia uviest jeden príklad.

Príklad:

Máte uzavřenou smlouvu o dielo, predmetem které je stavba rodinného domu. Stavebná firma už porušila viacero zmluvných povinností a mešká se stavbou. Rozhodnete se od zmluvy odstúpit. V zmluve máte dohodnuté, že odstúpenie musí být realizované písomnou zásielkou. Vy ji odošlete, avšak po niekoľkých dnech se Vám vráti. Jak důvod nedoručení zásilky bude na nej uvedené „neprevzatá v odbernej lhůtě“. Přitem budete mít vedomost, že v sídle stavebnej firmy se po celú dobu reálne vyskytovala sekretárka a dokonca i majitel. Vaši zásilku si skrátka jen nevyzdvihli na pošte.

Bude se považovat Vaše odstúpenie od zmluvy za doručené, a teda zmluva za zrušenú? Áno, bude. V rukách máte dôkaz (vrátenú obálku), že Vaša zásilka byla doručovaná stavebnej firme. Stavebná firma teda měla možnost si zásilku převzít na pošte během celé doby uložení a prečítat si ji (jej zástupcovia nebyli napríklad dlhodobo odcestovaní v zahraničí), co viete i dokázat (napríklad svedkami). Iba v důsledku nezodpovednosti jej zástupců tak firma neurobila.

Odmietnutie prijatia zásilky nepomůže

Možno ste se už v praxi stretli se situáciou, kdy ste potřebovali niekomu doručit právny úkon, avšak táto osoba Vám odmietla prijat zásilku. Jednoduše Vám „pred nosom“ zabuchla dvere. Táto osoba si však svojim konaním nijako nepomohla, hlavně když máte svedka nebo když viete jinak dokázat, že zásilka byla adresátem vedome odmietnutá. Adresát totiž mal objektívnu možnost se se zásielkou oboznámit, lenže se jej sám dobrovoľne vzdal. Právne účinky doručení Vašej zásilky i přes tomu nastali.

Jak správne doručovať?

Na záver chceme jen zdôraznit, že když se chcete na súde úspešne dovolat ochrany Vašich práv, musíte vždy dokázat, že ich máte. Preto když chcete, aby súd poskytol ochranu Vašim právam, které vznikli v súvislosti s právnym úkonem, který bylo potřebné druhej strane doručit, musíte dokázat, že Váš právny úkon byl skutočne doručený. Minimálne že byl doručený s použitím teórie dojdenia.

Doporučujeme Vám preto vždy posielat listové zásilky doporučene s doručenkou. Když bude list doručený, vráti se Vám doručenka (to je ten najlepší prípad). Tuto doručenku potom můžete použit před súdem jak dôkaz o doručení Vašej zásilky.

Když list nebude doručený, vráti se Vám s oznámením, že nebyl prevzatý na pošte v odbernej lhůtě. Když se během súdneho konania nepodarí preukázat druhej strane, že nemala objektívnu možnost se se zásielkou oboznámit (lebo byla napríklad odcestovaná nebo dlhodobo hospitalizovaná), súd Vašim právam prizná ochranu.

Když očakávate, že Váš list, který chcete doručovat sami, bude odmietnutý adresátem, je dobré vziat si se sebou svedka, který toto odmietnutie před súdem potvrdí v případě potřeby. Když bude list doručovaný doručovatelem (poštou nebo kurýrom) odmietnutý adresátem, doručovatel tuto skutočnost vyznačí přímo na zásilce, která se týmto momentem bude z právneho hlediska považovat za doručenú. Zásilku Vám doručovatel vráti a Vy ji potom spolu s vyznačením o odmietnutí jej převzetí můžete použit na súde.

Zdroj: http://www.ulpianus.sk/blog/8492/[1]

Potřebujete doručit niekomu zásilku a chtěli by ste to udělat po právnej stránke správne? Poraďte se s nami, jak postupovat.

Nebo ste žalovaný na súde za nie co, o čem ste nemali vedomost, lebo Vám nebyla doručená žiadna zásilka? Radi posúdime Vaši situácia a poradíme Vám, jak se úspešne bránit.

Pomohol Vám tento článok? Možno ním pomůžete i Vašim známym. Stačí ho jen zdieľať:

References

  1. ^ http://www.ulpianus.sk/blog/8492/ (www.ulpianus.sk)

doručení zásilek (source)

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.