Rusko se chce zařadit mezi mezinárodní finanční centra. Má mu k tomu dopomoci nabízení akcií Moskevské burzy zahraničním, ale i domácím investorům v rámci prvotní nabídky IPO. Vládní představitelé totiž doufají, že se tím rozhýbe ruský kapitálový trh a pro investory to bude důkaz, že podmínky pro podnikání se v zemi zlepšují. Údajně chce Moskevská burza nabídnout akcie v objemu 500 milionů dolarů (asi 375 milionů eur).
Rusů domácí trhy nelákají
Ruské firmy od umJítování svých akcií na domácí burze totiž táhne. Důkazem je přibližně 65 ruských firem, nabízí své akcie na finančních trzích mimo Ruska. Například na burze v Londýně či v New Yorku, kde mají lepší přístup ke kapitálu a zároveň získají i větší právní ochranu. Naposledy na ruské burze debutoval v listopadu jen mobilní operátor megafon . Další ruské firmy jako přepravní společnost NTS Holding , zda OAO Russian Helicopters také ohlásili, že plánují vstoupit na burzu v Londýně.
Nabídka akcí Moskevské burzy však může podle analytiků reputaci země napravit a přilákat do země nové investory. „Po úspěšném debutu společnosti megafon očekávám velký zájem o akcie Moskevské burzy. Najdou se investoři z Asie, nevylučuji ani zájem investičních fondů ze Spojených států amerických, „předpokládá analytik Patria Finance , Tomáš Kálal. Podle jeho slů bude moci burza získané prostředky použít na další akvizice. Šéf dozorčí rady burzy Sergej Shvetsů však dosud nekomentoval, jak hodlají získané peníze využít. „Chceme však tímto způsobem podpořit rozvoj lokálního kapitálového trhu a jako veřejně obchodovatelná společnost jít ostatním příkladem v oblastech transparentnosti, jakož i obchodních praktik,“ cituje Wall Street Journal Shvetsova.
Špatné jméno
Burza má totiž díky nejistotě investorů za sebou těžký minulý rok. Obchodované objemy se propadly přibližně o 40 procent. Na atraktivitě jí nepřidávají ani stížnosti firem, kterým se nelíbí zacházení s akcionáři, či politické napadání manažerů některých společností. I díky tomuto se Moskva v žebříčku 77 globálních finančních center, sestavovaném londýnským think tankům Z / Yen , umístila loni na 64. místě. Burza si proto chce očistit jméno i zavedením nových opatření jako vytvoření centrálního depozitáře cenných papírů a zařadila se mezi členy mezinárodního clearingového systému, který urychluje zúčtování obchodů. Domácí společnosti na tyto změny již reagovali pozitivně. Zkušenější zahraniční investoři však zatím podle zahraničních médií reagují na emisi akcií burzy zdrženlivě.
Martina Štefanková
Kontextové odkazy ETARGET
Komentáře