BRATISLAVA 10. srpna (ČTK) – Státu hrozí, že bude muset zaplatit téměř deset milionů eur paroplynové cyklu, který ovládá finanční skupina Penta.
Jak v pondělí informoval deník Hospodářské noviny, Krajský soud v Bratislavě nedávno vyhověl žalobě společnosti na Bratislavskou teplárenskou, jejímž jedjjjjjiným akcionářem je stát. Jde o jedenáctiletý spor o dodávky tepla za původně 9,43 mil.. eur.
Verdikt ve prospěch paroplynu pro Hospodářské noviny potvrdil mluvčí soudu Pavol Adamčikdyž. Rozsudek se stane pravomocným po doručení. Privatizace paroplynové cyklu se vzpomíná v údajném spise Gorila, Penta ho měla podle exministra spravedlnosti Daniela Lipšic koupit pod cenu. Penta okolnosti privatizace zdůvodňovala i tím, že paroplyn těžili sporné smlouvy, jako příklad uvedla Bratislavskou teplárenskou.
Ředitel paroplynové cyklu Jozef Sekerka se k celé věci nechtěl vyjádřit. „Krajský soud sice rozhodl v náš prospěch, ale spor ještě není ukončen, proto ho nebudeme komentovat,“ prohlásil pro Hospodářské noviny. Stejně reagovala i Bratislavská teplárenská. Okresní soud bude ještě rozhodovat o nákladech řízení.
Stát se soudil sám se sebou
Paroplynový cyklus dodává státní AKCIOVKA teplo, která ho distribuuje v Bratislavě. Podle Sekerka spor vznikl pro nejasné formulace v původní smlouvě z roku 1999. „Od léta 2006 však máme novou, kterou obě strany plní v plném rozsahu,“ uvedl pro deník.
Sekerka dodal, že s teplárenská mají v současnosti standardní obchodní vztah. Společnosti se začaly spořit v době, kdy ještě PPC nebyl v soukromých rukou. Vznikla tak kuriózní situace, že stát se soudil sám se sebou v podobě většinového vlastníka firmy. Bratislavská teplárenská podle žaloby za dodávky neplatila, ačkoli měla.
PPC dodává teplo i v současnosti, celkově je to 2,6 mil.. gigajoulů ročně. Při průměrné částce 11 eur na tento rok za jeden GJ by společnost mohla mít podle Hospodářských novin tržby asi 28,6 mil.. eur. Smlouva mezi PPC a státní firmou platí do roku 2013. Paroplyn má zájem pokračovat ve spolupráci i nadále, jednání s Bratislavském teplárenská o nových podmínkách se zatím nezačali. „Brzy k nim musí nutně dojít, protože je nutné zabezpečit teplo pro východ Bratislavy,“ dodal Sekerka.
Bratislavská teplárenská neřekla, zda spor ovlivní spolupráci s PPC a bude hledat nového dodavatele. „K této problematice se společnost vyjádří později,“ uvedla mluvčí společnosti Jarmila Galandáková. Penta získala PPC za dvě miliardy korun, čili asi 66 mil.. eur. V údajném spise SIS pod názvem Gorila se píše, že vláda Mikuláše Dzurindy nechala Pentě na privatizaci vydělat čtyři miliardy korun. Prodej paroplynu žádal přes prokuraturu zrušit Lipšic, jeho podnět však odmítli. Penta zopakovala, že PPC získala přes výběrové řízení, nebot měla nejlepší nabídku.
Penta rozhodnutí prokurátora přivítala
Penta vítá rozhodnutí dohlížející prokurátora odložit podnět Daniela Lipšic, který chtěl pro kauzu Gorila zrušit prodej paroplynové cyklu (PPC).
„Penta od samého začátku považuje iniciativu Daniela Lipšic ve věci PPC za právní nekompetentní a věcně nesmyslnou. O účelovosti jeho kroků svědčí i fakt, že s touto iniciativou přišel několik dní před parlamentními volbami , přestože v době, kdy se PPC prodávalo (2004), byl členem vlády SR a měl k dispozici dostatečné informace, „uvedla PR specialistka Penty Lea Krčmáriková.
“ Daniel Lipšic projevil buď hrubou neznalost, nebo úmyslně zaváděl , když prohlásil, že Penta už do roku 2009 vydělala na projektu PPC 500 milionů. eur. Kromě toho, že je to úplný nesmysl, Daniel Lipšic má zjevně zmatek v terminologii, přičemž nevnímá rozdíl mezi obratem, EBITDA, ziskem či hodnotou společnosti, “ vyhlásila Krčmáriková.
Ta také poukázala na to, že v době prodeje PPC nebyla energetika až takovým ziskovým odvětvím. „K následnému nárůstu hodnoty společnosti PPC došlo zejména v důsledku příznivého vývoje na trhu energetických komodit, kde trh zaznamenal nárůst ceny ropy o 52% a ceny elektrické energie o 126%,“ uvedla.