Lucia Krbatová, Pravda | 12.03.2013 08:00
Letošní písemné maturity jsou přísnější než v minulých letech a od jejich výsledku závisí, zda student odmaturuje. Test z gramatiky musí po novém napsat nejméně na 33 procent a slohovou práci na 25 procent. Pokud se mu to nepodaří, písemné maturity bude opakovat.
Slovenčinárky Karin Macurová a Ivana Sokolíková z Gymnázia na Blíkovej ulici v Bratislavě.
Autor: Ľuboš Pilc, Pravda
Doposud platilo, že pokud i student písemné části neudělal a na ústní části dostal trojku, odmaturoval. Více než 57 tisíc studentů dnes píše maturitní testy z češtiny az literatury, cizí jazyk je čeká druhý den.
„Studenti se proto trochu více obávají, no vědí, Čo mohou od testů čekat, protože během roku děláme úkoly z předchozích maturitních zadání,“ řekla o přísnějších podmínkách angličtinárka Mária Miková z bratislavského Gymnázia na Bilíkovy ulici. Největší potíže jim podle ní zvykne dělat maturitní zadání, kde mají obměňovat slova příponami či předponami.
Studenti Gymnázia na Bilíkovy ulici se písemných testů neobávají. „Na testy ze slovenského a anglického jazyka jsem se připravovala v podstatě celé čtyři roky a myslím, že od nás to zvládnou všichni,“ řekla maturantky Miroslava Patschová. Respekt má však před interní slohových částí. Maturanti si budou moci vybírat z pěti témat. „Preferované bych úvahu, diskusní příspěvek nebo umělecký popis, to bych měla bez problémů napsat,“ uvažuje.
Podle slovenčinárok Karin Macurová a Ivany Sokolíkovej se od zavedení písemných maturit nestalo, aby jimi student jejich gymnázia neprošel. Pomáhali při tem i volitelné semináře z maturitních předmětů, které navštěvovaly během školního roku. „Seminář ze slovenského jazyka a literatury lze považovat za přípravu na maturitní zkoušky. Jde o povinně volitelný předmět, ale většina studentů, kteří se chtějí připravit poctivě, si ho do rozvrhu zadala, „říká Macurová.
Sokolíková dodává, že úspěšnost studentů závisí i od jiného faktoru. Často jejich zastaví formulace dotazů od Národního ústavu certifikovaných měření vzdělávání, který maturitní testy vytváří. Podle ní šikovní studenti reagují na úkoly, zejména na čtení s porozuměním, t když, že začnou nad nimi přemýšlet a nacházejí řešení, se kterými sestavovatelé nepočítali, a proto je nepovažují za správné. „Ti studenti jsou pak méně úspěšní než by čekali, protože pro jednotkára může být dosažení 75 procent zklamáním. Důvodem však není nevědomost při odpovědi, ale skutečnost, že přemýšlí jjjjjjiným způsobem jako tvůrce úkolů, „dodává.
maturanti po novém nemusejí absolvovat ani písemnou a ústní maturitu z cizího jazyka, pokud zkoušku absolvovali na jazykovém institutu. Musí však škole předložit certifikát ze zkoušky. Nahradit maturitní zkoušku certifikátem je možné, pokud není starší než dva roky. „Je však na rozhodnutí vedení školy, zda je bude uznávat,“ doplňuje zástupce ředitele Martin Zaťovič. Maturantky Lucia Galková už absolvovala zkoušku z angličtiny v institutu British Council.
„Chtěla jsem mít méně maturitních předmětů, protože budu mít těžké přijímačky na medicínu a budu potřebovat více času na přípravu,“ vysvětlila důvod. Mezi písemnou častou maturitní a náhradní zkoušky na institutu rozdíly nevidí. Při ústní části bývá na standardní zkoušce k dispozici 30 témat, v institutech ji dělají formou dialogů. „Pro někoho je to snazší, protože se nemusí učit tolik témat, ale pokud má student horší komunikační úroveň a neví pohotově reagovat, může mít problémy,“ hodnotí.
Maturitní testy provázejí bezpečnostní opatření, aby nedošlo k úniku otázek. Zásilky půjdou na 40 distribučních míst, kde si jejich ředitelé škol v den zkoušky vyzvednou. Dalším opatřením jsou ochranné prvky na testech a jejich jednoznačná identifikace, na základě čehož umí ústav certifikovaných měření přesně určit, komu a kdy byly testy doručeny. Témata písemné formy interní části maturitní zkoušky se losují pod dohledem notáře a vyhlásí je v Slovenském rozhlase. Ústní maturity proběhnou v termínu od 20. května do 7. června 2013.
- Na písemných maturity se zúčastní více než 57 tisíc studentů maturitních ročníků středních škol od 12. do 15. března.
- Studenti absolvují jako první písemnou maturitu ze slovenského jazyka a literatury. Druhý den pokračují zkouškou z cizího jazyka. Zvolit si mohou buď anglický, německý, francouzský, italský, nebo ruský jazyk.
- 14. března na ně čeká test z matematiky a poslední den následují písemky z maďarského či ukrajinského jazyka a literatury.
- Písemná část se skládá z externí části, státem zadaných jednotných testů a interní části, slohové práce na zadané téma. V rámci externí části ze slovenského jazyka a literatury je čeká 90-minutový test, který obsahuje 40 úloh s výběrem odpovědi a 24 úkolů s krátkou odpovědí. Na test z matematiky mají 120 minut a obsahuje 20 úloh s krátkou odpovědí a 10 úkolů s výběrem odpovědi. Při testech z cizích jazyků si mohou vybrat mezi testy se dvěma úrovněmi – B1 a B2, na které budou mít 100 nebo 120 minut.
- Pro úspěšné zvládnutí písemné maturity bude nutné napsat externí test na více než 33 procent a ze slohové práce získat více než 25 procent bodů. V případě, že maturant dostane z ústní zkoušky známku čtyřku, na to, aby úspěšně odmaturoval, bude potřebovat více než 33 procent bodů z externího testu a současně i více než 25 procent bodů ze slohové práce.
- Pokud maturant neuspěje v písemné zkoušce, může jít na ústní maturitu a písemnou zkoušku si bude muset zopakovat. Na opravnou zkoušku se pak bude muset přihlásit u ředitele školy do 30. září následujícího školního roku.
© AUTORSKÁ PRÁVA VYHRAZENA