Autor: SITA, 23. února 2012 12:10, aktualizovAno 23. února 16:37
Údajný šéf zločinecké skupiny známý pod přezdívkou Rus je na útěku. Jeho příbuzná během vynášení rozsudku odpadla.
PEZINOK 23. února (ČTK) –Na Okresní soud v Trenčíně už doručili návrh na vazbu pro advokáta Viktora K., kterého v úterý zadržela policie přímo na specializovaném trestním soudu [1] poté, Čo skončily závěrečné řeči v kauze údajné Senecké skupiny sýkorovců vedené Martinem B., přezdívaným Rus.
Doručení návrhu na soud potvrdil agentuře SITA mluvčí Krajského soudu v Trenčíně Roman Tarabus s tím, že o vazbě bude soudkyně pravděpodobně rozhodovat v pátek. Viktor K. v zmíněném procesu obhajuje dvou obžalovaných – Alexandra B. a Milana B.. Jakmile v úterý advokát vyšel z tématického místnosti, čekali ho už policisté. Ti mu dali podepsat zásilku a oznámili, že je od té chvíle zadržen pro případ údajného maření spravedlnosti.
Údajný šéf Senecké zločinecké skupiny tzv.. sýkorek Martin B., přezdívaný Rus, by si měl odsedět 24 let. Takový trest mu ve čtvrtek vyměřil Specializovaný trestní soud v Pezinku, ale Martin B. je na útěku.
Celkově skupině vyměřeny více než 160 let ve vězení. I údajná pravá ruka bosse Alexander B. si má odsedět stejný trest jako Martin B., tedy 24 let. Další obžalovaní Milan B., František L. i Milan J. dostali také vysoké tresty – každý po 23 let a čtyři měsíce. Františkovi K. vyměřeny 14 let vězení, Ivica K. 13 let.
Tresty si mají odsedět v nejpřísnějším vězení. Borisi Ž. dali osm let v mírném vězení. Pouze dva ze čtvrtečních odsouzených v kauze údajné Senecké zločinecké skupiny tzv.. sýkorek mají udělené tresty pravomocné.
Platí to pro Jaroslava Pittner, který se u soudu přiznal a dostal osm let vězení a Štěpána Zamatóczkeho, který dostal nejmírnější trest – tři roky s podmíněným odkladem na pět let.
Toho navíc ani nesoudili jako člena skupiny, ale jen za napomáhání v jednem ze žalovaných skutků. Tito dva obžalovaní se vzdali práva na odvolání av jejich případě tak učinil i prokurátor. Více obžalovaným rozhodli io zabavení věcí, které byly použity při skutcích. Při vyhlašování verdiktu jedna příbuzná obžalovaného odpadla, museli jí zavolat lékaře.
* vyděračské únos
* hrubý nátlak na údajného dealera drog a podpálení jeho auta p>
* zapálení dveří posilovny, jejíž majitel nechtěl platit za ochranu
* podpálení kadeřnictví
* předávání falešných dálničních známek
* pokus o zbití jednoho Rakušana
* zapálení auta v Senci
* držba nelegálního granátu, hlavně, nábojů, marihuany
* falšování kuželek
V jednotlivých skutcích v obžalobě figurují různí obžalovaní .
Podle obžaloby například někteří členové skupiny vylákali pod záminkou dodání dávky drogy mladého muže k jezeru Guláška při Senci, kde ho spolu s jeho přítelkyní s výkřiky „policie“ spoutali a převezli na jiné místo a potom bili . Od jeho bratra údajně telefonicky žádali výkupné dva miliony slovenská korun (Sk) (66,3 tisíc eur). Po příslibu bratra, který byl v zahraničí, že peníze zkusí sehnat, dvojici svázali a odešli.
Další ze skutků souvisel s mužem, který prý byl dealerem drog v Modre a nutili ho k placení ochrany pět tisíc Kč (165 eur) a pokuty 200 tisíc Sk (6,6 tisíce eur) za to, že ještě neplatil. Peníze nesehnal, údajně mu zapálili auto.
S podpálen dveřmi skončil podle obžaloby majitel fitness centra v Senci, jehož nutili k placení za ochranu a dlužili mu nezaplacené vstupy do posilovny, kde chodili cvičit.
Většina obžalovaných nepřišla
Zatím není jasné, zda bude rozsudek pravomocný, obžalovaní se vyjádří, zda se odvolají. Dnes však sedí v jednací místnosti jen tři, ostatní předem požádali, aby je na rozsudek z vazby neeskortovali.
Prokurátor navrhoval v závěrečné řeči ještě přísnější tresty, pro pěti obžalovaných 25 let za mřížemi. Opíral se především o výpovědi svědka Radovana G., který v minulosti patřil do skupiny.
Měl s ní však problémy pro údajné dluhy v kasinu az obavy o svůj život šel na policii, kde vypovídal proti jejím členům. Kromě toho prokurátor poukázal na výpověď obžalovaného Jaroslava P., který se u soudu přiznal, jakož i některých dalších svědků. Žalobce dnes připomněl, že původně obžalovaný Robert B., který se krátce před začátkem procesu oběsil v cele, napsal ve vazbě dopis, kterým se přiznal.
Mafiánské teritoria
Podle prokuratury po smrti Petra Havásiho převzal Martin B., přezdívaný Rus, vedení skupiny, která „měla na starosti“ oblast Sence. Vznikla minimálně v roce 2006, skutky se staly v letech 2007 až 2010. Pod Martina B. údajně nejvyšší v hierarchii skupiny patřil Alexander B. Pod ním byly více lidé z obžalovaných, někteří z nich však podle žalobce patřily pod bratislavské vedení skupiny.
Část obžalovaných nesoudí jako členů skupiny. Sýkorovci mají podle prokurátora rozděleny teritoria. Z nasazených odposlechů podle prokurátora vyplývá, že údajní členové skupiny „se sbíraly“, tedy přicházeli pomoci i jiné části skupiny, pokud to bylo třeba. Více obžalovaní účast ve skupině popřeli i spáchání připisovaných skutků. Hlavního svědka zpochybňovali jako chronického dlužníka, který byl v minulosti i odsouzen za křivou výpověď.
Obžalovaných bylo devět (osm jsou stíháni vazebně). Prokurátor obžaloval i údajného šéfa skupiny Martina B., ale ten je dlouhodobě na útěku. V případě původně figuroval i Róbert B. – Bratr Alexandra B, ale jeho trestní stíhání zastavili, nebot krátce před začátkem soudu spáchal ve vazbě sebevraždu [2] .
Policie deseti členů skupiny zatkla v Bratislavě, Senci a Pezinku v únoru 2010, devět tehdy skončili ve vazbě. Podle prokurátora byly o policejní akci předem informováni, což umožnilo útěk údajného bose. Skupina sýkorovců je pojmenována podle jednoho z prvních mafiánských bosů v novodobé historii Slovenska – Miroslava Sýkory.