Dvojice reproduktorů od společnosti Microlab na první pohled nevypadala velmi vábivě. Na fotografii trůnily dvě hranaté skříňky nejasných rozměrů, které působily téměř jako běžné reproduktory k PC. Takové, jaké koupíme skoro v každých potravinách. Nečekali jsme tedy velké zázraky, no dostali šanci – nebudeme přece produkt odsuzovat předem. Hned na začátek můžeme říci, že překonaly očekávání.
15 kg překvapení
Čím konkrétně? Hned po převzetí zásilky bylo jasné, že odhad „běžných reproduktorů k PC“ byl mírně mimo. Spolu totiž váží téměř 15 kg a rozměr podstavy je 22 × 25,3 cm při výšce 35,3 cm. To je téměř polovina běžné PC skříně miditower. Pokud máte menší stůl, kolem monitoru je jen tak nerozmJítovat.
Přesné technické specifikace najdete na stránce výrobce [1] .
Skříňky jsou vyrobeny z MDF desek, na jejich povrchu je vrstva laminátu v barvě tmavého dřeva. Tři krát hurá – žádný plast! Téměř se nabízí popis „retro“. Žádné záhyby, jednoduchý design. Subjektivní dojem je na dobré úrovni. Kvalita zpracování nezkla měla, konstrukce je pevná, robustní, vše lícuje jak má. Na přední straně nalezneme odnímatelný kryt samotných reproduktorů, který drží na čtyřech nožičkách.
Retro design
Kryt sestává z dřevěného rámu, na kterém je natažená velmi jemná tkanina. Má dostatečnou elastickou rezervu, takže při náhodném zatlačení ji hned neroztrhnete, no doporučujeme držet se s ostrými předměty dále. O ochraně samotných měničů se nedá moc mluvit, tkanina chrání akorát tak před prachem. Pokud kryt odebereme, naskytne se pohled na černý jednopalcový tweeter a černobílý středobasový reprodukter. Jeho průměr je 6,5 palce – 16,5 cm. Výrobce pravděpodobně myslel na ochranu membrán a závěsů, protože boční stěny skříňky vystupují dopředu přibližně o centimetr a chrání tak reproduktor před dotykem, pokud bychem o reproduktor opřeli notebook, nebo jiný plochý předmět.
Pokračování článku níže
Drobným bonusem na reproduktoru s vestavěným zesilovačem je dvoumístný LED displej za oblým tmavým krytem. Při zapnutém zesilovači ukazuje nastavenou hlasitost čísly 0 až 60, – zobrazuje utlumené tlačítkem Mute a při přepnutí mezi dvěma vstupy ukáže název vstupu PC nebo AU.
Při pohledu zepředu nenajdeme žádné nastavovací prvky, podívejme se tedy dozadu. Tam najdeme napevno připojený napájecí kabel, dvě dvojice RCA vstupů, rotační enkodér („nekonečný“ potenciometr) pro nastavení hlasitosti a hlavní vypínač. Zesilovač se chladí přes žebra na zadní straně, po hodinovém hraní na vyšší hlasitosti se zahřál na 48 ° C. Druhý reproduktor připojujeme přiloženým kabelem s pětikolíkovou DIN koncovkami. Umožňuje umístit reproduktory do vzdálenosti přibližně 1,5 metru.
Oba reproduktory mají na zadní straně Basreflexový otvor. Zkoumali jsme vliv jejich umístění na zvuk – nenatlačíte skříňku zadní stranou úplně k pevné stěně, nic se nestane. Stačí 15 nebo více centimetrů volného prostoru a basy se pěkně šíří bez nepříjemných pazvuků.
Dálkové ovládání s jednoduchým ekvalizérem
Hlavní ovládací prvek, infračervené dálkové ovládání, působí sporným dojmem. Na jedné straně nepotřebujeme luxusní ovládání se 100 funkcemi, takže jeho minimalistický přístup schvalujeme. Na druhé straně by ale mohlo být o něco těžší a lépe zpracované. V této cenové kategorii nemůžeme čekat zázraky, ale hliníkové tělo namísto plastového by bylo příjemným bonusem. Po stránce ovládacích prvků nabízí vše potřebné. Nastavení hlasitosti, přepínání kanálů, vypnutí zvuku, nastavení basů a výšek. Zastavme se při funkci Mute – při jeho aktivaci se displej na reproduktoru rozbliká. Naštěstí nesvítí silně, takže až tak neruší, ale bylo by příjemnější, kdyby svítil nepřetržitě.
Ekvalizér je tedy jednoduchý, jen dvoupásmový. Je možné upravit basy a výšky o osm kroků do plusu nebo mínusu. V praxi jsme nejraději používali nastavení +1 na basech a +2 na výškách. Úprava signálu je poměrně výrazná, při úplném stažení basů je možné nechat spící rodinu odpočinout při sledování seriálů v noci, maximálně zvýraznění zas způsobí poskakování drobných předmětů po stole.
Před samotným testováním se ještě zastavme u údajů udávaných výrobcem. Frekvenční rozsah 62 Hz až 20 000 Hz se jen tak nevidí. Mnozí výrobci totiž hrdě píší na své výrobky hodnotu 20-20 000 Hz, někdy je dolní hranice dokonce ještě nižší. Krutou realitou je však to, že málokterý relativně levný reproduktor je schopen zahrát 20 Hz bez zkreslení s snížení intenzity hlasitosti. Hodnota začínající na 62 Hz je reálná. Reproduktor je schopen zahrát i méně, ale ne stejnou hlasitostí, jako vyšší tóny. Deklarovaný maximální výkon sestavy je 2 × 30W RMS.
Vyvážený hudební přednes
Microlab Solo 2C jsme testovali v domácím nasazení, které se skládalo z poslechu hudby (nečekané, však ano?), sledování filmů a hraní her. Přednes hudby je až překvapivě čstejný a nedá se říci, že by reproduktory upřednostňovaly některou část spektra. Středobasový reproduktor v kombinaci s basreflexovým otvorem dokáže zahrát i elektronickou / techno / DnB hudbu, aniž zvýrazňoval basy přes všechno ostatní. V těchto žánrech bude vhodné mírně přidat na ekvalizéru, aby bylo vše jak má být. Můžeme s klidným svědomím říci, že levné 2.1 sestavy byly zadupala do kouta.
Při poslechu rocku a metalu se není na Čo stěžovat. Ekvalizér může zůstat na nule, nebo na hodnotě +1 v obou případech a zvuku prakticky nic nechybí. Slyšet basu, elektrickou kytaru, growling i operní zpěv. Právě basu v některých nahrávkách slyšet zřetelně a přitem nevtíravě – na levnějších sestavách se jí hlubší zvuk zvykne slévat s bicími a tak je snadno přehlédnutelná.
Není pro nejnáročnější
Klasická hudba profituje spíše z středního pásma a výšek. Jednopalcový tweeter nemá s výškami nejmenší problémy, jeho funkce je citelná zejména tehdy, pokud jej ztišit přes ekvalizér, nebo ho zakryjeme rukou. Zvuku ihned začne chybět ostrost a průbojnost. Při nižších hlasitostech se hluboké pásmo zvykne spíše přestávku a tehdy slyšet více právě tweeter. Může to přijít vhod při nočním sledování filmů nebo hraní her, kdy nerušíme okolí basy a přesto vše potřebné slyšíme.
Při náročnějších klasických skladbách znát, že mnohé nástroje hrající najednou se začínají slévat. Přece jen nejde o x1000 eurovou sestavu pro audiofily, takže se toto chování dalo očekávat. V každém případě je nutné dbát na správné nasměrování reproduktorů. Hlavně při blízkém poslechu dokáže náklon o 15 ° mimo osu změnit zvuk a přijdeme tak o část přednesu. Výhodou větších rozměrů skříněk je poloha výškových reproduktorů, která není Daleko od úrovně uší, pokud reproduktory umístíme na stůl. Pokud plánujete skříňky umístit jinde, ani na to nemyslete, přijdete o hodně.
Vhodný pro filmy i hry
Sledování filmů zpravidla probíhá při větší vzdálenosti od monitoru, takže přijde vhod reproduktory mírně natočit od sebe, aby směřovaly k divákům. Tehdy dokáží každému doručit ten správný zvuk včetně dostatečné separace obou kanálů. V tomto případě je vhodné umístit je Čo nejdále od sebe, aby se ze stěru kanálů nestal mono.
Při hrách (hlavně akčních) jsme reproduktory na zkoušku umístili více stranou, pro maximální separaci kanálů. V praxi se to ukázalo jako velmi užitečné, k čemuž přispěla i schopnost měničů hrát potichu, ale stále zřetelně. Vůbec nebylo nutné zvyšovat hlasitost, abychem slyšeli kroky nepřátel (a následně se vyplašili nečekaným výbuchem). I při nočním hraní na hlasitosti 4/60 byl přednes čstejný a tiché detaily se neslévaly dohromady. V této oblasti si Microlab jednoznačně zaslouží pochvalu. Pro náročné hráče však stále doporučujeme kvalitní sluchátka, které umožní ponořit se do hry více a lépe vykreslují polohu jednotlivých zvuků.
Jednoznačná pochvala
V konečném důsledku si reproduktory Microlab Solo 2C zaslouží pochvalu. Vůbec se totiž nechovají jako běžné 110 eurové reproduktory. Jejich zpracování je kvalitní, zvukový přednes velmi vyvážený, mají dobrou dynamiku, takže se dají dobře použít při nízkých i vysokých hlasitostech a běžné levné audiozostavy k PC sestávající z drobných satelitů z velkého Subwoofery s úsměvem strčí do kapsy. Pokud hledáte reproduktory pro elektronickou hudbu nebo filmy a plánujete využívat spíše vyšší hlasitost, doporučovali bychem kvalitní 2.1 nebo 5.1 sestavu (která však může být dražší), protože při požadavcích na výraznější basy může výkonný subwoofer přijít vhod.
Pro poslech hudby, sledování filmů nebo hraní her na PC, kde se bude posluchač pohybovat jednotky metrů od reproduktorů jsou Solo 2C jednoznačně horkým kandidátem.
Reproduktory Solo 2C do testu zapůjčila společnost Microlab.
Komentáře