Poradíme vám, na Čo si dát pozor při této formě nákupu, abyste zbytečně nepreplatili a vyhnuli se případným komplikacím. Ti konzervativnější si mohou zboží nejdříve ohlédnout v klasickém obchodě a pak objednat přes internet. I při nákupu přes internet se vyplatí porovnávat ceny u různých prodejců. Ušetříte i desítky procent z ceny.
Na Čo je třeba myslet dřív, než překvapení pro blízké kliknutím objednáte:
1. Lhůta dodání se může prodloužit
Pokud se chystáte kupovat vánoční dárek přes internet, neměli byste s tím už čekat. Hlavně, pokud chcete, aby vám byl dodán včas. Před Vánocemi internetové obchody mívají množství objednávek a může se stát, že dodací lhůta se prodlouží. Běžná dodací lhůta může být do 24 hodin, ale i 2 týdny. Předem si prostudujte podmínky, i to, kolik budete na dárek čekat. Myslete i na to, že možná nebudete spokojeni a bude potřebná reklamace či vrácení.
2. Ceny si porovnejte
Před objednávkou přes internet je pro vás výhodné porovnat si ceny. „třeba si prohlédnout několik nabídek, protože různé internetové obchody se mohou i výrazně lišit v ceně zboží,“ doporučuje Marián Biesik ze Salve Finance. Nemusíte se proklikávat po všech internetových stránkách, ale pomohou srovnávací portály. Takto můžete ušetřit i 40% z vašich peněz.
Nevýhodou nakupování přes internet je, že nemáte možnost zboží předtím držet v ruce. Autor: Život
3. Zboží si poohlédněte v kamenném obchodě
Nevýhodou nakupování přes internet je, že nemáte možnost zboží předtím držet v ruce. Pokud pociťujete potřebu zakoupené zboží si ohlédnout a „obchytať“, můžete se jít podívat do klasického obchodu. Tam se můžete i popovídat s prodejcem, vyzkoušet si všechny funkce. A pak si ho objednat levnější přes internet.
4. Ne vždy musí být internet levnější volbou
I když obecně platí, že nákup přes internet je levnější než přímo v kamenné prodejně, nemusí toto pravidlo platit na sto procent. I v klasickém obchodě se může stát, že v rámci akce či výprodeje zaplatíte méně než přes internet. Proto srovnávejte is kamennými obchody. Někdy vlivem marketingových tahů v internetových obchodech je zboží dražší, než najdeme v kamenných prodejnách.
5. Nezapomeňte připočítat poštovné a balné
Některé internetové obchody nabízejí dovoz zboží zdarma, či do určité vzdálenosti nebo nad nějakou částku. Neplatí to však ve všech, proto si výši těchto poplatků předem prostudujte, vyhnete se riziku, že zaplatíte více než v běžném obchodě. „Je třeba přepočítat, jaká je cena doručení zboží a připočítat ji k samotné ceně,“ vyjádřil se Biesik.
Při nákupu přes internet platí pravidlo, že zakoupené zboží můžete bez udání důvodu vrátit do 7 dnů. Autor: ANC
6. Zboží můžete do 7 dnů vrátit
Při nákupu přes internet platí pravidlo, že zakoupené zboží můžete bez udání důvodu vrátit do 7 dnů. Nejen v případě, pokud je poškozený či nefunkční, ale také proto, protože ho prostě nechcete. „Při zásilkovém prodeji je spotřebitel oprávněn bez uvedení důvodu odstoupit od smlouvy do 7 pracovních dnů ode dne převzetí zboží nebo od uzavření smlouvy o poskytnutí služby. Odstoupením od smlouvy se smlouva od počátku ruší, „vysvětlila Danuša Krkošová ze Slovenské obchodní inspekce.
7. Neplaťte v internetové kavárně
Při platbě přes internet využívejte pouze počítač, který máte doma či v zaměstnání. Vyhnete se tak možnému riziku zneužití vašich přístupových údajů k účtu a riziku, že přijdete o peníze. Na Slovensku je stále populární objednávání na dobírku, tedy zaplatíte, až když dárek dostanete do rukou.
8. Logo bezpečný nákup
Slovenská asociace pro internetový obchod vydává prodejcem po splnění podmínek certifikát, na jehož základě mohou používat logo „Bezpečný nákup“. To, že ho najdete na internetové stránce, je znakem, že prodejce splňuje podmínky a zvyšuje to jeho serióznost. Stejně tak portál pricemania.sk uděluje zase logo „ověřený obchod“. „Platí, že vždy je dobré nakupovat přes renomované internetové obchody, u kterých je záruka toho, že zboží přijde ten, který si objednáme a předpokládané dodací lhůtě,“ upozorňuje Biesik.
V Severní Americe se rozmohly oslavy bez dárků. Autor: swag973.cem
Čo si třeba nastudovat při koupi přes internet Řadí Soňa Bendová, vedoucí oddělení technické distribuce Gebrüder Weiss:
- obchodní podmínky daného e-shopu
- Čo obsahuje prodejní cena (pozor na skryté poplatky)
- podmínky na doručení zboží
Nový trend v Americe: Vánoce bez dárků?!
Stres z nakupování a toho, zda se trefí do toho správného očekávání, řeší v Americe po svém. Podle magazínu The Globe and Mail je totiž okruh lidí, kterým kupujeme dárky, stále větší a obdarúvanie nejen na Vánoce je jakýsi závazek.
Vše je dnes otázkou peněz. V Severní Americe se tak (zejména na menší svátky jako například narozeniny) rozmohly oslavy bez dárků. Mnozí to chtějí aplikovat i na Vánoce. Stačí pohoštění a dobrá zábava. Podle magazínu však není tento trend cílený na to, abychem se přestali obdarovávat. Jde spíše o snahu lépe volit některé, i zcela jednoduché dary, a nejen bezhlavě kupovat věci.