07. března 2012

volby BRATISLAVA 7. března (ČTK) – Zahraniční Slováci už ve velkém posílají zpět na Slovensko své hlasy do předčasných parlamentních voleb, které budou již v sobotu.

Jak agenturu SITA informovala tisková tajemnice Místního úřadu Městské části Bratislava-Petržalka Mária Grebeňová-Laczová, spolu dodnes přišlo na petržalské místní úřad 561 zpětných obálek, což představuje 77-procentní návratnost. Hlasovat poštou se v parlamentních volbách dá potřetí.

Nejvíce obálek je podle petržalské mluvčí z Evropy. Přišli však už i zásilky ze zámoří, například z USA, Mexika, Kanady, Argentiny, Barbadosu, Austrálie, Nového Zélandu, Japonska, Spojených arabských emirátů či z Dubaje. „Voliči ze zahraničí mají už jen několik dní na to, aby obálka s jejich volbou přišla včas. Petržalské místní úřad může přijmout jen ty obálky, které přijdou nejpozději v den před dnem voleb, tedy v pátek 9. března,“ dodala Grebeňová-Laczová .

Okrsek v Petržalce pracuje ve speciálním režimu

V rámci místního úřadu na Kutlíkova 17 v bratislavské Petržalce je zřízen volební okrsek jen pro voliče – občany ČR s trvalým pobytem v zahraničí, kteří hlasují poštou. Tento okrsek pracuje ve speciálním režimu, voliči totiž do něj nechodí. Volební komise v něm začne ve volební sobotu 10. března kolem 19:00 otevírat vratné obálky. V nich vložené obálky s hlasovacími lístky se vhodí do urny. Z urny se vysypou a začnou se otevírat po 22:00 stejně jako v ostatních přibližně šesti tisících volebních místností po celém Slovensku.

O volbu poštou v parlamentních volbách ve stanoveném termínu požádalo a podmínky splnilo 728 voličů dlouhodobě žijících v zahraničí, kteří nemají trvalý pobyt na Slovensku. Pokud zahraniční Slováci chtěli hlasovat ve volbách, museli nejpozději do pátku 20. ledna požádat o zápis do zvláštního seznamu voličů, který vede místní úřad v bratislavské Petržalce.

Žádosti od zahraničních Slováků museli obsahovat čestné prohlášení voliče o tem, že nemá trvalý pobyt na území České republiky, fotokopii cestovního dokladu (osobní údaje) nebo fotokopii osvědčení o státním občanství. Nejvíce žádostí přišlo tradičně z České republiky, USA, Kanady a různých evropských zemí. Zájem projevili i voliči ze vzdálenějších zemí – z Austrálie, Mexika, Spojených arabských emirátů, Jihoafrické republiky, Libanonu, Maroka a dokonce z exotického Barbadosu.

Hlasovat ze zahraničí se dá už potřetí

V roce 2006 zaevidoval úřad v Petržalce 641 žádostí na volbu poštou av roce 2010 to bylo 570 žádostí. Celkový počet voličů, Čo chtějí hlasovat poštou ze zahraničí, je však vždy vyšší. Hlasovat totiž mohou i ti, kteří žijí na Slovensku, ale předem věděli, že v den voleb jsou v zahraničí a požádali o to obec, kde mají trvalý pobyt.

Své hlasy posílají obcím, kde mají trvalý pobyt a ty je předají příslušným okrskovým volebním komisím. Hlasovat i ze zahraničí se dá ve volbách do Národní rady SR potřetí. Poprvé to bylo v roce 2006, kdy tuto možnost využilo 3 427 občanů, a podruhé v roce 2010, tehdy z ciziny poslalo obálku se svým hlasem 5 861 občanů.

Využít právo hlasovat poštou mohou všichni občané ČR s volebním právem, kteří mají trvalý pobyt v zahraničí a také ti, kteří trvale bydlí na Slovensku, ale v den voleb budou v jiném státě. Trvale žijící v zahraničí se museli obrátit na Místní úřad městské části Bratislava – Petržalka, který vede zvláštní seznam voličů. Voliči s trvalým pobytem v ČR žádají o volbu poštou obec, v níž mají trvalý pobyt.

I pro voliče s trvalým pobytem na Slovensku, kteří budou 10. března v zahraničí, platil pro doručení žádosti stejný termín – 20. leden. Těm, kteří požádali o hlasování poštou a doručili všechny potřebné dokumenty, pošlou nejpozději do 4. února obálku, která bude obsahovat poučení o způsobu hlasování, hlasovací lístky a vratná obálku. Do výsledku hlasování se započtou hlasovací lístky doručené nejpozději den před volbami, tedy v pátek 9. března.

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.