Autobus plný novináře pomaličku přechází nehostinnou pustinou. Nikde žádný člověk, jen prázdné pole a krajina. Autobus přijede do svého cíle, zastaví, obklopí ho podivné postavy v bílých kombinézách. A postupně začnou svou kontrolu, v rukou drží zvláštní přístroje a procházejí podél stojícího vozidla. Zjišťují úroveň radiace.
Několik autobusů přivezlo do japonské Fukušima zástupců médií. Vláda a energetická společnost tepců jim koncem května chtěli ukázat, jak pokračuje boj s poškozenou jadernou elektrárnou. A také zdůraznit, že obavy veřejnosti před dalšími problémy se čtvrtým blokem elektrárny s vyhořelým palivem jsou v tem lepším případě přehnané. V tem horším bláznovstvím.
Skutečná motivace však byla někde jinde. Japonsko potřebuje znovu spustit své nukleární reaktory. Po Fukušime a jejich plánovaných údržbářských odstávkách jejich země znovu nespustila. Na ostrově, kde pocházela zhruba třetina energie z jádra a kde před březnovým zemětřesením běželo 54 reaktorů, není jiná alternativa. Vlastně je – v létě nesvítí.
Dva extrémy
Jaderná energetika je zvláštní fenomén. Je symbolem dvou přístupů ke světu, ve kterém žijeme, ve kterém se chceme mít dobře a pohodlně.
Ten první se tváří, že ochraňuje životní prostředí, ale ve skutečnosti vytváří ideologické utopie, které nikdy v dějinách, počínaje Platónem, nevyšly.
Ten druhý zase nadřazuje okamžitý pragmatismus a odsouvání problémů nad vize světa, který by mohl akotak dlouhodobě fungovat.
Obě skupiny si udělali z jaderných elektráren svých rukojmí a někdy i vedou své svaté války za lepší zítřky. Zatímco ti první se přivazují o kolejnice a okupují komíny, ti druzí jakýkoliv pokus o zelenější planetu označí za brzdu pokroku.
Šílené jsou vlastně oba přístupy. Ve skutečnosti je podstatné pouze jedno: jaderné elektrárny opravdu potřebujeme. A potřebujeme jejich my, stejně jako Japonci. Nebo jako Němci, i když jejich kancléřka, mimochodem sama bývalá fyzička, ztratila pod tlakem veřejného mínění rozum.
Bylo by úžasné, kdybychem dokázali žít ve světě, kde je elektřina levná, při jejím získávání se nikomu a ničemu neškodí, kde tuto elektřinu dokážeme dovést do domácnosti, používat ji a všichni by se měli dobře. Bylo by prostě úžasné, kdyby existovala nová a funkční ekoutópia. Problém je, že ona neexistuje.
Existuje pouze svět, kde bude v japonských prefekturách – pokud si domácí zapnou v teplém a vlhkém běhemí klimatizaci – chybět patnáct procent energie. Existuje svět, kde pokud Němci odstaví své jaderné elektrárny, jen vybudování nové energetické sítě bude stát odhadem dvacet miliard eur. A možná dalších patnáct, které chce E.On jako odškodnění za ušlý zisk a další komplikace.
A existuje pouze takový svět, kde je energie z nukleárních reaktorů stále relativně levná, relativně bezpečná a relativně ekologická. Pokud zvolíte jakžtakž střízlivý pohled.
Nula obětí
Lidé milují příběhy a tajemství. Proto jejich řádově více fascinuje neviditelná radiace, které čelí ubozí obyvatelé kdesi-TAMs, fascinuje jejich představa exotického záření, které zabíjí na rozsáhlém území. A i média pak mnohem více mluví o jaderné nehodě v elektrárně Fukušima než o nějakém cunami.
Čo na tem, že zemětřesení a následná vlna mají na svědomí zhruba dvacet tisíc obětí a Fukušima, s tím strašným následným zamořením radiací – s výjimkou dvou techniků, jejichž zabilo právě cunami – zatím přesně … nula.
Čo na tem, že v dvacetikilometrovém, takzvané no go zóně kolem nukleární elektrárny byla iv nejhorších oblastech dávka radiace zhruba na úrovni běžného CT vyšetření (V. Slugeň, Katedra jaderné fyziky a techniky FEI STU, pro Trend).
Japonci i tak v ulicích protestují a odmítají jadernou energetiku. A salonní ochranáři z Evropy rádi přikyvují, že mají vlastně pravdu.
V té debatě se jaksi zapomíná na několik důležitěch faktů. Například že Japonsko začalo ve velkém nakupovat uhlí a zkapalněný zemní plyn, aby zajistilo výpadek elektrické energie. Že jeho vláda po zastavení jaderných reaktorů odmítla splnit interní cíl snížit emise oxidu uhličitého oproti roku 1990 o pětadvacet procent.
Že solární a větrné elektrárny jsou (zatím) tak zoufale neefektivní, že bez štědrých státních dotací by asi málokdo chtěl takovou energii platit. Že tepelné elektrárny jsou sice relativně levné, ale potřebují neobnovitelné – v příčetná časovém horizontu – zdroje, nemluvě o značném podílu na změně klimatu, při které ještě mohou být nukleární potíže zábavnou příhodu v historických knížkách.
A že vodní elektrárny radikálně zasahují do ekosytémů. Jistě, pak tam sice vzniknou nové, ale to můžeme klidně na Slovensku vypustit i pštrosi a tygři (pokud by tu ty první v divůčině přežili a těch druhých jsme dokázali v dostatečném počtu naklonovat). Také by vznikl jiný ekosystém.
Nejméně špatný
Je samozřejmě pravda, že jaderné reaktory jsou rizikem. Stále pořádně nevíme, Čo s vyhořelým palivem, které zůstává velmi dlouho radioaktivní. A stále hrozí riziko, že se může zopakovat velká nehoda jako Černobyl s rozsáhlými neobyvatelnými územími.
No dokud nezvládneme jadernou fúzi (kdosi jednou řekl, že toto je energie, při které bude navždy platit „jednou se to podaří „), musíme si vybírat nejméně špatnou ze všech špatných možností. V životě neexistují jen věci černé a bílé, správné a nesprávné či oni a my – na zlost kavárenským intelektuálům.
Jaderné elektrárny prostě potřebujeme. A volat po jejich zastavení je úplně stejné, jako chtít léčit nemoci, ale odmítat pokusy na laboratorních zvířatech. Nebo chtít nakupovat levnou zeleninu a peči ve, no stopnout veľkofarmárů a jejich metody ošetřování plodin.
Už to tu jednou padlo: všichni chceme svítit. No fráze „a bylo světlo“ se snadněji čte, než udělá.
Ačkoliv jsou jaderné elektrárny rizikem, neobejdeme se bez nich. Lepší alternativa zatím stále neexistuje.
Tomáš Prokopčák
Zdroj: http://komentare.sme.sk/c/6423517/vitajte-v-ekoutopii.html
Tomas Prokopcak
Facebook [2]
V případě, že chcete přispět na chod dolezite.sk můžete tak učinit zasláním jakéhokoliv finančního příspěvku na účet 420 208 3850/8360 mBank , variabilní symbol: 4444. Do účelu platby můžete uvést Vaše jméno, které bude zveřejněno s poděkováním. Vybrané finanční prostředky budou použity na zkvalitňování a chod dolezite.sk. V případě jakýchkoliv dotazů mě neváhejte kontaktovat na dulezite zavináč dolezite.sk
Napište nám. Pošlete nám email s Vaším dotazem, návrhem nebo připomínkou na adresu dulezite zavináč dolezite.sk
Myslíte si, že tento článek je důležitý nebo zajímavý? Pošlete ho přes e-mail [3] nebo ho ukažte přátelům na Facebooku [4] . Rozšiřujte informace, nato jsou přece tu!
Vždyt to je mimo jakoukoliv diskusi přece. Jaderné elektrárny jsou axiem. Přesně tak i jaderné bomby a jiné skvělé vynálezy. 🙂 Proč si dál lámat hlavu.
Na Slovensku je třeba Čo nejdříve nahradit výpadek Jaslovských Bohunic dostavění Mochovců. Je potěšitelné, že stavba zdárně pokračuje …
Přidej příspěvek do fóra
Prosím diskutujících, aby nepoužívali vulgarismy a dodržovali kulturu diskuse . Děkuji. (Admin)
Komentáře