otravný hudba v supermarketech a infantilní reklamy mohou značit jen jedjiné. Přicházejí Vánoce, svátky lásky, klidu av mnoha případech i zběsilých nervózních nákupů na poslední chvíli.

Čas, nervy i peněženku je možné ušetřit internetovým nákupum – i při elektronice. Samozřejmě, nejen při ní – výhodně se dají nakoupit knihy, hudba, oblečení, zda nehmotné zboží v podobě her nebo aplikací.

Nabízíme šest rad, které zajistí, že nebudete zklamáni – clem při nákupu ze zahraničí, pozdním příchodem dárku nebo tím, že vůbec nepřijde.

1. Najděte vhodný obchod

Jakýmsi internetovým standardem se stala mezinárodní aukční síň eBay, která však funguje i jako obyčejný obchod. Je na prodejci, zda konkrétní předmět vystaví jako aukci, nebo mu nastaví přesnou cenu a čeká na kupujícího. Rozhraní Ebay je jednoduché, důležité je jen vlastnit PayPal účet, který se spřáhne s vaší kreditní nebo debetní kartou. Také při vyhledávání změňte zemi na Slovensko – aby výpočet poštovného byl okamžitý a přesný. Podrobně jsme se obchodu eBay věnovali v tomto článku [1] .

Pro knihy a hudbu je dobrým kandidátem Amazon [2] , elektronické gadgety zas koupíme na DealExtreme.cem [3] , a to už za euro s poštovným zdarma.

 Klikněte pro větší obrázek TIP: eBay a Paypal: Průvodce nákupum na internetu [4]

2. Vybírejte kvalitního prodejce

Internetové obchody, ve kterých nakupujete poprvé si „proklepni“ vyhledáním názvu obchodu v kombinaci se slovem „review“. Najdete tak reakce uživatelů, kteří v něm nakoupili, případně doporučení na kvalitnější konkurenci.

Klikněte pro větší obrázek  Klikněte pro větší obrázek  Klikněte pro větší obrázek Při Slovensku obchodech se nabízejí srovnávací portály jako Heuréka . sk [5] , PriceMania.sk [6] , CenyZboží.cz [7] a Superdeal.sk [8] . Obchod můžeme odhalit i podle toho, jak má napsAno podmínky používání – to platí i pro Slovenskou obchody. Pokud na stránce nenajdete kontakt, sídlo společnosti ani srozumitelné obchodní podmínky, dejte od něj ruce pryč.

Pokračování článku níže

Výhodou velkých obchodů jako eBay [9] , DealExtreme [10] a podobných je viditelná zpětná vazba. eBay umožňuje kupujícímu po doručení předmětu napsat krátké hodnocení prodejce a zhodnotit jeho komunikaci, kvalitu předmětu, či rychlost zaslání. U dražších zařízeních doporučujeme prodejců, kteří prodali minimálně stovky až tisíce výrobků a zpětná vazba na nich se pohybuje nad hodnotou 99 procent. DealExtreme zas vyzývá kupujících, aby na výrobek napsali krátkou recenzi, mohou přiložit i vlastní fotografie a video z používání. Často se tak dozvíte mnohem více, než ze samotného popisu výrobku.

TIP: eBay: Šetříme peníze a řešíme problémy [11]

3. Pozor na clo a daně

Mírnou nevýhodou nákupu ze zemí mimo EU je riziko předražený kvůli clu a dani. Hranice pro zdanění je 22 eur, hranice proclení je 150 eur. Ve většině případů je tedy zboží „jen“ zdaněn dvaceti procenty. Clo dosahuje u většiny zboží hodnotu jednotek procent, ale některé elektronické zařízení jsou zatíženy až čtrnácti. Z jjiných se zas clo neplatí. Přesný rozpis nabízí 900-stránkový Celní sazebník [12] .

Hlavně asijští obchodníci však znají evropské limity a dělají vše pro to, aby kupující nemusel platit ještě i doma. Jednoduše napíšou na zásilku menší hodnotu a pokud zásilka není podezřele těžká nebo rozměrná, celnicí většinou přejde. Upozorňujeme ale, že tento postup není legální a zásilek z USA ho například obchodníci odmítají aplikovat.

Pokud je hodnota zásilky vyšší než limit, nebo se celníkovi při kontrole nezamlouvá, následuje celní řízení. Adresátovi zásilky je zaslAno oznámení z celnice první třídou do vlastních rukou. V případě soukromé osoby stačí, když přepošle na e-mailovou adresu celnice e-mail od PayPalu, nebo fakturu za dané zboží. Do několika dnů přijde zásilka na dobírku, přičemž dobírkovou částkou je 20 procent z ceny na faktuře při ceně do 150 eur, nebo o několik procent navíc při vyšší ceně.

Informovat se o pohybu zásilky je možné na adrese tandt.posta.sk [13] , kde je vhodné zapnout si e-mailové notifikace podle čísla zásilky ve tvaru RR … SK. To je uvedeno na celním oznámení.

V případě, že zásilka přichází na Slovensko kurýrní službou, ta kontaktuje adresáta tazatel si fakturu. Dále může vybavit všechno za vás, ale jde o placenou službu. V tomto se může skrývat nepříjemné překvapení, například nutnost registrace pro účely celního řízení, nebo konečný účet za to, že společnost komunikovala s celnicí za vás. V jednem případě jsme si kvůli takovéto zásilce vyměnili s kurýrem 20 e-mailů, poslali šest podepsaných a oskenování dokumentů av konečném důsledku jsme platili 11 eur daň za zásilku a 20 eur společnosti za jednání s celnicí. To spočívalo jen v přeposlání faktury, v ničem jiném.

4. Nakupujte v předstihu

Při nákupu z Asie během běžného roku se doba dodání běžnou poštou pohybuje mezi dvěma až třemi týdny. Před Vánocemi však stoupá až k měsíci, někdy až 5 – 7 týdnem, takže pokud si chcete být jisti, že to pošta stihne, objednávejte maximálně do poloviny listopadu.

Při nákupu z USA zásilky přijdou do týdne až dvou, v závislosti na zvolené přepravní služby. Nákupy ze zemí EU si můžete nechat i na později: balík přijde zpravidla do 3-5 pracovních dnů, při vyšším náporu před svátky jde maximálně o dva týdny.

TIP: IT hračky: Energie z USB, fotky a sít na cestách [14]

5. Vyhněte se podvodu a nekvalitě

Při nákupu elektroniky existují předměty, které je třeba nakupovat s maximální ostražitostí. Stabilní podezřelé místo zaujímají libovolné datové nosiče. USB klíče, paměťové karty, MP3 přehrávače – velké množství nejlevnějších kusů nabízí 8 a více GB kapacity, ale ve skutečnosti jde jen o jednogigabajtové modely zformátována t když, aby se tvářili větší. Po přečerpání kapacity nefungují a pravděpodobně přijdete o data. Řešení tkví v nákupu od prodejců s kvalitním hodnocením, nebo od renomovaných obchodů.

Různé USB gadgety jako kamery, větráky, ohřívače zda chladničky mohou znít zajímavě, ale v praxi jde o zařízení, kde se šetří „až na kost“ ao kvalitě se opravdu nedá mluvit, hlavně pokud stojí jednotky eur. K rizikovým zbožím patří i značkové sluchátka: nejeden podrobný rozbor ukázal, že miniaturní reproduktory v nich nebyly originální a jejich zvukové podání je horší.

6. A Čo digitální distribucí?

Vánoce jsou mimo jiné obdobím akcií na software, či hry. Prodejci jsou ochotni nabídnout slevy dosahující až 80 procent, a tak je možné koupit AAA herní tituly za několik eur. Nejznámějším herním online obchodem je Steam [15] , který zpravidla každý den vybírá několik her, kterým stanoví mimořádně nízké ceny. Kromě toho nabízí portfolia výrobců v podobě všech her od jednoho herního studia za cenu 40 až 80 eur.

Tento rok je možné, že Steam nabídne i akce na jiné programy, protože kromě her do nabídky zařadil i software. Podobné akce na hry nabízí například obchod Gog.cem [16] , ale i jednotliví vývojáři, jejichž nabídky lze nalézt na jejich stránkách.

References

  1. ^ tomto článku (www.zive.sk)
  2. ^ Amazon (www.amazon.com)
  3. ^ DealExtreme.cem (www.dealextreme.com)
  4. ^ eBay a Paypal: Průvodce nákupum na internetu (www.zive.sk)
  5. ^ Heuréka.sk (www.heureka.sk)
  6. ^ PriceMania.sk (www.pricemania.sk)
  7. ^ Najnákup. cz (www.najnakup.sk)
  8. ^ Superdeal.sk ( www.superdeal.sk)
  9. ^ eBay (www.ebay.com)
  10. ^ DealExtreme (www.dealextreme.com)
  11. ^ eBay: Šetříme peníze a řešíme problémy (www.zive. sk)
  12. ^ 900-stránkový Celní sazebník (www.colnasprava.sk)
  13. ^ tandt.posta.sk (tandt.posta.sk)
  14. ^ IT hračky: Energie z USB, fotky a sít na cestách (www.zive.sk )
  15. ^ Steam (store.steampowered.com)
  16. ^ Gog.cem (www.gog.com)

Přihlásit


Zaregistrujte se


Reset Password

Please enter your username or email address, you will receive a link to create a new password via email.